tlačítko návratu na úvodní stránku  Úvod

Současnost

Konec hornictví

Poslední období značně změnilo život města a jeho obyvatel. Ukončení důlní činnosti začátkem 90. let minulého století znamenalo pro větší část z nich ztrátu původního zaměstnání a nutnost hledat jinou práci. Slávu dlouholetého období těžby černého uhlí připomínají dvě zbylé těžní věže – dolu Jindřich II, svého času nejhlubšího dolu na černé uhlí ve střední Evropě – 1550 m a dolu Simson – věž je dnes technickou historickou památkou. Ke zlepšení životního prostředí ve městě přispěla kromě ukončení těžby i plynofikace domů.

Koupaliště

Chloubou města se v  roce 1998 stalo nové koupaliště, hojně využívané jak místními rekreanty, tak zájemci o koupání ze širokého okolí. Je situováno do krásného přírodního prostředí, má pět bazénů a tobogán. Součástí areálu jsou hřiště na volejbal a plážový nohejbal.

Kultura

Kulturně-společenské dění je zajišťováno městským kulturním centrem, ale i zájmovými skupinami místních nadšenců. Můžeme připomenout hudební kapely HoBBiT, Melody Music a dnes již historické Hejkaly a Rovery. V bývalém hornickém internátu funguje dnes moderně rekonstruovaný penzion Pamir.

Organizace a spolky

Více jak stoletou tradici má místní dobrovolný hasičský sbor, který pořádá během roku řadu akcí. Sportovce, zejména fotbalisty, soustřeďuje TJ Baník Zbýšov, dlouholetou tradici má i sportovní střelecký klub a oddíl kulturistiky.