tlačítko návratu na úvodní stránku  Úvod

TV magazín mikroregionu

znak Mikroregionu Kahan

Mikroregion Kahan připravuje pravidelný zpravodajský magazín, ve kterém můžete vidět nejzajímavější události, které se za poslední měsíc v našem okolí staly. V hlavní části můžete zavítat na zajímavé koncerty a divadla, určitě tu potkáte i děti, na maškarních karnevalech, dětských dnech a nejrůznějších soutěžích, které pro ně radnice a spousta místních spolků a organizací pořádá. Milovníci sportu se mohou prostřednictvím magazínu dostat i do zákulisí mnoha závodů, své místo tu mají fotbalisté, kulturisti, cyklisté a kuželkáři. Pokud hledáte dobrodružství, pak se můžete těšit na Vozatajské závody nebo Rytířské klání o srdce dívek a paní. V neposlední řadě najdete v obsahu i důležité informace o novinkách a změnách v našem mikroregionu. V závěru si nezapoměňte připravit kalendář, dozvíte se o nejzajímavějších akcích, které na Vás čekají v příštím měsíci.

Kamil Horký, Regionkamera

 

Srpen 2019

Letní pohodlnost zahnali aspoň na jeden prázdninový den návštěvníci Sportovního dne ve Zbýšově. Na vyzkoušení toho bylo v areálu koupaliště hodně a oblíbený sport si tu našli děti i dospělí. Burácení silných motorů ohlásilo další ročník Výstavy a burzy veteránů. Na zbýšovský stadion se sjely motocykly, běžné i sportovní vozy, vojenské náklaďáky a dokonce i stařičký traktor. V Omicích se konal mezinárodní folklórní festival Gajdefest. A aby si soubory užily celý víkend, zahrály v předvečer akce na babické návsi a dokonce i v jedoucích vagonech úzkorozchodného vláčku. O tom, že rybaření je jen pro trpělivé se přesvědčily děti na závodech na říčanském Reneráku. První ryba se chytila na návnadu až po bezmála třech hodinách. Farmářských trhů je v sezóně na rosickém zámku několik. Odpolední je ale pouze jeden v roce. Je grilovací a letos ho završil koncert pražské skupiny Vltava. Konec druhého prázdninového měsíce si malí školáci a předškoláci užili na zastávecké Čechii. Odpoledním programem se soutěžemi, hrami a zábavnými atrakcemi. V Říčanech zase využili jeden z posledních horkých dní k uspořádání rockového festivalu. A RAK“n“Roll předčil všechna očekávání hudebních příznivců. Poslední den prázdnin pak prožili sportovci stylově na turnaji v ryze letním plážovém volejbale na říčanském rybníce.

Červenec 2019

Dva měsíce školních prázdnin nabízí zajímavé hudební festivaly a setkání. V červenci se v Újezdu u Rosic už léta koná Hudební jarmark. Akce, která propojuje nabídku řemeslníků, gurmánský zážitek a hudebně zábavný program na otevřeném podiu. Ve Zbýšově se o Cyrilometodějském svátku schází v zahradě Hornického domu milovníci českých písniček. Na pouťovém odpoledni vystoupila tentokrát hudba Straňanka a poté si návštěvníky získal i Marcel Zmožek. Pestrou směsicí mnoha hudebních žánrů je hudební a pivní festival na rosickém zámku Setkání pivovarů. Se třetinkou v ruce lidé poslouchali Půljablkoň, Assy rock, Feriho and the Gypsies a další oblíbené kapely. Trampskou a country písničku si přišli do regionálního informačního centra poslechnout všichni, kdo mají rádi přírodu. Trampský den zahájil stejnojmennou letní výstavu o historii trampingu v našem okolí. Od začátku prázdnin se mohou z nového přírůstku těšit příznivci Muzea průmyslových železnic. Úzkokolejnou trať bude brázdit zrestaurovaná dieselová mašinka Deutz. Na konci měsíce se na pole pod Rosicemi sjíždí chovatelé koní. Na Vozatajských závodech, které jsou zároveň kvalifikací na mistrovství České republiky, se chlubí vzájemnou souhrou i silou a rychlostí mohutných hřebců. Děti se o prázdninách baví na táborech. Dům dětí a mládeže nabízí pestrou směs příměstských po celé léto, vždy na jiné téma. Rosičtí skauti zase na dva týdny zapomenou na vymoženosti civilizace a odjíždí do lesa. Svůj kemp mají nově na břehu řeky Oslavy. A kdo zrovna není na táboře, nebo dovolené, třeba ocení nově otevřené dětské hřiště ve Zbýšově.

Červen 2019

Červen se hned od prvních dnů odvíjí od blížícího se konce školního roku a skotačení dětí při oslavách jejich mezinárodního svátku. V Neslovicích a Zakřanech čekala oslavence dobrodružná cesta lesem, v Říčanech a Vysokých Popovicích je významný svátek spojen s hasičinou, na rosickém zámku se představují kroužky a oddíly pořádajícího Střediska volného času a ve Zbýšově zaplní děti na celý den areál koupaliště. Před prázdninami se rádi školáci pochlubí vším, co se za celý rok naučili. Umělecké pásmo na nádvoří rosického zámku připravila základní umělecká škola, akademií v Říčanech se rozloučili před prázdninami členové oddílu aerobiku. Hukot motorů při Fechtl Cupu v Zakřanech nahradilo běhání. Po nejrůznějších trasách lesem si nejotrlejší zaběhli půlmaraton. K odpočinku a do přírody vybízí příjemné setkání u Maťovy studánky v Újezdu u Rosic. Lidé si sem přicházejí popovídat, poslechnout trampskou muziku, nebo bzučení včel z nedalekých úlů. A slavilo se také na poutích. V Rosicích se už po páté konal festival Rozsvícená Trojice, v Zastávce pokračují druhým rokem slavností uprostřed obce. A na podiu se vždy vystřídají místní děti, divadelní soubory i známí umělci. Možná největší důvod ke slavnosti měli ale tento měsíc v Lukovanech. Název jejich obce byl poprvé zmíněn v dokumentech starých tři čtvrtě tisíciletí. Ač jsou stále považováni za nováčky, daří se jim. Členové kuličkářského klubu v Zastávce nejen sbírají body na prestižních turnajích, sami je pořádají. Poslední z nich byl dokonce Mistrovstvím České republiky v jednotlivcích. V Ostrovačicích si vyšli užít krojované slavnosti ti nejmenší. Hody sem vším všudy, jen chasa je trochu nižšího vzrůstu. Při tradičních dětských hodech se spolu s dětmi baví celá obec.

Květen 2019

Postupové soutěže v požárním sportu pořádané Moravskou hasičskou jednotou mají už léta tradiční začátek na hřišti v Újezdu u Rosic. Obvodní kolo rosického hasebního obvodu přilákalo desítky družstev mladých i dospělých dobrovolníků. Naopak nepostupovou variantou, kde se děti nemusí obávat vyřazení a mají čas na zábavu, je hasičská soutěž „O pohár starosty Zastávky“, která na konci měsíce v areálu Čechie vygraduje ve veselý odpolední dětský den. Sportování bylo v květnu hodně. Kdo se příliš neorientuje v nových sportovních oborech, má příležitost najít novou zálibu na Festivalu netradičních sportů, naopak dlouhá léta bez větších změn běhají sportovci všech věkových kategorií oblíbený závod kolem Říčanského rybníka. Letos se přidalo i Běhání pro dobrou věc v Babicích, nebo nohejbalový turnaj ve Zbýšově, jehož výtežek putuje na dětskou onkologii v Brně. A velkou událostí sportovního světa je i gymnastický závod mládeže Rosická štika. V květnu myslí pořadatelé nejrůznějších akcí také na děti. Všichni, kdo mají svého sádrového kamaráda v ostrovačickém lese, pospíchali stavět Trpaslíkov, kde tráví mají chlapíci společně léto. Nejmenší drobotina se bavila na rosickém zámku při dětském dni Rodinného centra Kašpárkov, nebo na veselé a tradiční tetčické pouti. Blížící se konec školního roku nebo oslava Mezinárodního dne žen. To jsou příležitosti k představení školáků a předškoláků rodičům a příbuzným. Jako na Akademii mateřských škol v Zastávce, celodenní oslavě maminek ve Zbýšově, nebo závěrečném tanečním vystoupení žáků základní umělecké školy ve zbýšovském kině Horník. Pohybově nadané děti z Neslovic doprovodily u jejich významného výročí na oslavě dobrovolný hasičský sbor i členy tělovýchovného Sokola. Hustý dým z parní lokomotivy potěšil děti i dospělé milovníky železničního dobrodružství. Nová turistická sezóna je tu a otevírají se brány Muzea průmyslových železnic.

Duben 2019

V dubnu už je jaro v plném proudu. Po zimních měsících si nejprve občané uklidili své okolí v rámci celostátní akce, pak už se pomalu začaly přibližovat velikonoční svátky. Stará lidová řemesla, výtvarníky a umělce mohli obdivovat návštěvníci tradičního Velikonočního kumštování na rosickém zámku. Téma nejvýznamnějšího jarního svátku se promítlo i do zábavného odpoledne, které malým dětem přichystal klub říčanských důchodců. A sportem to přímo o velikonočním víkendu žilo pro změnu v Tetčicích. Po létech turnajů v malé kopané si to teď rozdávají nohejbalisté přes síť. Sportováním začal duben hned od prvních dní. Na úvod měsíce se do chladné vody říčanského rybníka ponářeli otužilci, o několik dní později se na zastáveckém stadioně probírali ze zimního odpočinku malí i dospělí běžci na Aprílovém běhu a nad hlavu zvedli v polovině měsíce zlatý pohár rosické kuželkářky. Po třetí v řadě vyhrály nejvyšší ženskou ligu republiky. Oddíly mažoretek začínají se sezonou postupových soutěží obvodními koly. Jihomoravské uspořádala děvčata ze Zakřan a také na nich posbírala pěknou řádku medailí. Dařilo se i zbýšovským kulturistům. Z mistrovství Moravy a Slezska postoupila trojice sportovců na mistrovství České republiky. Z kultury jsme pro Vás připravili sezónní představení ochotnického divadla Ostroš. Tentokrát si herci vybrali anglickou komedii ze začátku minulého století Charleyova teta. Mnohem vážnějšího rázu byla beseda s investigativním novinářem Josefem Klímou. Dětem ve Zbýšově radil, jak se chovat a jak čelit nástrahám, které mohou ve vetřině zničit celý lidský život. Trochu humoru na závěr měsíce obstaral v rosickém kině Panorama Tomáš Matonoha. Přivezl sebou i kytaru a celou kapelu Inspektor Kluzó. Poslední den dubna plály na mnoha místech našeho mikroregionu vatry, které definitivně vyháněli čarodějnice z našeho kraje.

Březen 2019

Na ostatkových slavnostech se lidé baví celý den. V maskách a převlecích obchází ulice obcí, odpoledne mají prostor pro karneval děti a večer je v zábavě střídají dospělí. To vše v Říčanech stihnou v jediný den. V sousedních Ostrovačicích volí raději variantu dvou různých víkendů. Ženy se vydaly za svým programem na rosický zámek. O prvním březnovém víkendu se konalo zábavné odpoledne Dámy na tahu. Muži sem mohou také, raději ale zůstávají ve vyhrazeném Chlapském koutku. K posledním, ale stejně zajímavým plesovým večerům sezóny patří Mažoretkový, který pořádá zakřanský oddíl, a Absolventský, na který se těší všichni současní i bývalí studenti zastáveckého gymnázia. Jiný hudební žánr i jiný způsob zábavy skýtá babická Retrozábava. Vstup je v dobovém oblečení, odměnou dobové ceny občerstvení. Z hudebních kulturní akcí jsme zavítali ještě za učiteli zastávecké základní umělecké školy. Koncertovali nejen pro svoje žáky. A na konci měsíce v babickém kulturním domě oslavil půl století trvání jeden z nejstarších hudebních festivalů u nás Babické písničky. Noví talenti se rodí na základní škole v Rosicích. A první zkušenosti sbírají na pěvecké soutěži Skřivan. Třeba to jednou dotáhnou až mezi vyzrálé umělce. Ti se pro změnu schází ve Zbýšově. A hlavní cenou je jenom jiný ptáček. Prestižní SUPERKOS. Hudbou a slovem potěšila v den mezinárodního svátku ženy muzikálová zpěvačka Hanka Křížková. V sále městského kulturního centra ve Zbýšově si s přítomnými zazpívala a popovídala o začátcích své herecké dráhy, nebo kolezích, se kterými stála společně na podiu. Sportovní události zastoupil v březnu tradiční pohár starosty Zastávky v pingpongu.

Únor 2019

V únoru doplnila probíhající plesovou sezónu zábavná odpoledne a večerní karnevaly v maskách. V Tetčicích se zvládnou bavit děti a po nich i dospělí v jediný den. Po dětském karnevalu je třeba rychle poklidit sokolovnu a o několik hodin později zahajuje taneční zábavu defilé dospělých. Na dětských karnevalech dováděly děti také v Ostrovačicích nebo Zastávce. Spojením plesu a karnevalu vznikl také oblíbený rosický Retroples. Ve společenském oděvu byste tu hledali návštěvníka marně. Vyhrává oblečení ze šedesátých let minulého století. Na únor si nechali ples také koňáci v Rosicích, taneční skupina Mighty Shake a také město Zbýšov. Spolehnout jen sám na sebe a publikum, se musel herec Martin Trnavský. Ve Zbýšově zahrál komedii Kolega Mela Gibsona. A na podiu si musel více než devadesát minut vystačit sám. V Mikroregionu Kahan jsme byli svědky také úspěšných soutěží. Žáci ZUŠ Zastávka zvládli okresní kolo v celostátní soutěži ve hře na dechové nástroje a postupují dál. Úžasný obrat dokázaly také ženy kuželkářského klubu v Rosicích. Jako jediný tým České republiky hrají Evropskou Ligu mistryň. A čerstvě se probojovaly do semifinále.

Leden 2019

Hned po novoročních oslavách se sjeli karbaníci na první mariášový turnaj Dálniční ligy. Koná se o první lednové sobotě v Říčanech a je nejnavštěvovanější zastávkou celé soutěžní sezóny. Na fotbalovém stadionu TJ Čechie v Zastávce se zase sešli majitelé psů všech velikostí a ras. Lektoři rosického kynologického klubu se každoročně setkávají se členy svých kurzů na soutěži v netradičních disciplínách. Leden je prvním měsícem plesové sezóny. Prvním společenským večerem je tradičně Stužkovací ples gymnázia, následují hasičské, zahrádkářské a obecní plesy. V Říčanech a Ostrovačicích zahájili večer vystoupením v rytmu valčíku žáci 9. tříd ostrovačické základní školy. Na zahrádkářském a hasičském plese v zastáveckém Dělnickém domě se členové Mighty Shake představili jako středověcí ninjové, na hasičském plese v Rosicích imitovali zásah malí hasiči z přípravky. Příznivce hudby potěšila koncertem dcera známého hudebníka Petra Hapková, za rodícími se talenty jsme se vypravili na koncert základní umělecké školy ve Zbýšově. Zimní večery jsou také příležitostí k návštěvě cestovatelských besed a výstav. Nepálem provedl diváky Jiří Kolbaba, s uměním starých řemeslníků seznámila návštěvníky vernisáže své výstavy Vítězslava Radová. Výtvory z krajek představuje v regionálním informačním centru v Zastávce a expozice tu bude k vidění až do konce února.

Archiv TV magazínu Mikroregionu Kahan: 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011