tlačítko návratu na úvodní stránku  Úvod

TV magazín mikroregionu

znak Mikroregionu Kahan

Mikroregion Kahan připravuje pravidelný zpravodajský magazín, ve kterém můžete vidět nejzajímavější události, které se za poslední měsíc v našem okolí staly. V hlavní části můžete zavítat na zajímavé koncerty a divadla, určitě tu potkáte i děti, na maškarních karnevalech, dětských dnech a nejrůznějších soutěžích, které pro ně radnice a spousta místních spolků a organizací pořádá. Milovníci sportu se mohou prostřednictvím magazínu dostat i do zákulisí mnoha závodů, své místo tu mají fotbalisté, kulturisti, cyklisté a kuželkáři. Pokud hledáte dobrodružství, pak se můžete těšit na Vozatajské závody nebo Rytířské klání o srdce dívek a paní. V neposlední řadě najdete v obsahu i důležité informace o novinkách a změnách v našem mikroregionu. V závěru si nezapoměňte připravit kalendář, dozvíte se o nejzajímavějších akcích, které na Vás čekají v příštím měsíci.

Kamil Horký, Regionkamera

 

Duben 2018

Hned první den nového měsíce si vyzkoušeli na vlastní kůži chladivou vodu říčanského rybníka otužilci. A po loňské premiéře jich výrazně přibylo. V dubnu se vůbec hodně sportovalo. Děti a několik trénovaných tatínků si protáhli svaly na Aprílovém běhu v lesích okolo Zastávky, v tělocvičně základní školy v Rosicích se na tatami snažili mladí karatisti, šlo jim o postup do vyššího kola celostátního mistrovství. A skvěle se sezóna podařila rosickým kuželkářkám. Zvítězili v nejvyšší republikové soutěži a jako bonus si Natálie Topičová o čtrnáct dní později vyházela titul Mistryně ČR v juniorech. Všem sportovcům poděkovalo město na sportovním večeru na rosickém zámku. Těm nejúspěšnějším předala radnice ocenění. O postup se snažily také mažoretky. Na krajském kole soutěže, kterou navíc zakřanský oddíl pořádal. A sportovním měřením sil v požárním útoku oslavili své jubileum říčanští dobrovolníci. V obci působí už 130 let. Ve Zbýšově zase ke své práci získali dobrovolníci nový zásahový vůz do těžkého terénu. O tom, že členové hasičských sborů pomáhají nejen při požárech se přesvědčili, mimo jiné, i zastávečtí občané. Desítky brigádníků, v čele s místními hasiči, poklízeli v rámci akce „Ukliďme Česko“ celou obec. V kultuře se tentokrát ukázali říčanští ochotníci. Hra Lékařské tajemství nabídla vše, co má dobrá komedie mít. Scénář navíc napsal jeden ze členů souboru. Bavit se přišli diváci, kteří mají rádi neotřelý humor, do sálu městského kulturního centra ve Zbýšově. NaMikrofon se jim představila trojice komiků v čele s Pavlem Tomešem. Babickým písničkám je 49 let. Nejstarší festival v České republice oslaví příští rok velké jubileum. Rázní trampové se ale bavili i letos. Od dubna zdobí prostory Regionálního informačního centra v Zastávce pamětní deska. Připomíná spisovatele a ředitele Dolu Julius Mirka Elpla. Závěr měsíce už patřil čarodějným rejům. Ve Zbýšově hořela bezmála čtyřmetrová hranice. Mnohem menší ohýnek, ale i krásnou atmosféru, mělo i tradiční Setkání u pamětního kamene v říčanských lesích. Jako vždy, ve státní svátek 1. máje.

Březen 2018

Narodila se přesně o devět měsíců dříve, než vznikla samostatná Československá republika, 28. února 1918. Paní Emílie Skokanová ze Zakřan slaví neuvěřitelné sté jubileum a hodně zdraví do dalších let ji popřála rodina i zakřanská radnice. V březnu slaví svátek i všechny ženy. Mezinárodní den si připomněly ve Zbýšově příjemnou besedou s herečkou Naďou Konvalinkovou, v zastáveckém dělnickém domě příjemným posezením s hudbou a tancem, v Rosicích šly dámy na tah. V sále zámeckého kulturního centra se nechaly celé sobotní odpoledne hýčkat masérkami, kadeřnicemi a kosmetičkami. Na závěr plesové sezóny si nechaly svůj večer zakřanské mažoretky a děvčata předvedla nacvičená vystoupení pro nadcházející soutěžní sezónu. A už třetí společné setkání v rytmu hudby si užili také absolventi zastáveckého gymnázia. Zábavu, masky a převleky si užívali všichni, kdo přišli na dětský karneval nebo poostatkovou zábavu do Ostrovačic, a na vyhlášenou retrozábavu v duchu minulého století do Babic. Z kulturních akcí na podiu jsme zavítali na divadelní představení do Zbýšova, se Simonou Stašovou a Oldřichem Víznerem, nazvané Římské noci. V Říčanech pobavily především děti Podivuhodné příhody pana Pimpipána a v závěru měsíce přišli nejmenší ratolesti do Zbýšova rozesmát oblíbení Čiperkové. Sportovního zápolení a měření sil si užívali v Říčanech poprvé na ledové ploše v nově vybudovaném areálu, uspořádali turnaj Říčany proti celému okolí Winter Classic. Ve sportovní hale gymnázia zase soupěřili hráči ping pongu. O pohár starosty obce. Konec měsíce už avízuje blížící se svátky jara. Velikonoční kumštování na rosickém zámku se koná vždy týden před svátkem samotným a je jedinečnou příležitostí potkat se po zimě se známými, popovídat si, ochutnat dobroty na prvním farmářském trhu a nakoupit vše potřebné pro zdárný průběh Velikonoc.

Únor 2018

Čas masopustových veselic vyšel letos hned na začátek února. A v Říčanech znamená celý den pobíhání, zpívání a zábavy v maskách a kostýmech. Po slavnostním průvodu se v kulturním domě baví celé odpoledne děti a večer je vystřídají dospělí. V Ostrovačicích se zase v průvodu toulají maškarečníci ulicemi obce celý den. A poostatkovou zábavu si nechají až na březen. V duchu karnevalů se baví i v Tetčicích. Po odpoledním dětském karnevalu je slavnostní defilé masek na večerní zábavě opravdovým zážitkem. Do druhého měsíce se přesunula i nabídka společenských večerů. Na školním plese ve Zbýšově předtancovávali deváťáci a došlo i na jejich pasování do řad absolventů. Na sportovním plese v Zastávce zase dámy v dlouhých šatech a muži v oblecích soutěžili. I pod společenským oděvem zůstávají sportovci. Velký výběr byl také v kulturní nabídce. Ve Zbýšově hrálo divadlo Dany Homolové komedii Tchýně na zabití, v Říčanech besedoval s diváky Miroslav Donutil a v samém závěru měsíce rozehrál úžasnou partii Miroslav Táborský. Jediný herec na podiu si v grotesce Blázinec zahrál neuvěřitelných patnáct rolí.

Leden 2018

Hned po Novém roce spěchali na svůj první letošní mariáš zkušení karbaníci. V Říčanech se o první lednové sobotě koná nejnavštěvovanější turnaj Dálniční ligy. Premiérový kulturní večer v Rosicích nastavuje úroveň letošních akcí hodně vysoko. V sále zámeckého kulturního centra koncertoval kytarový virtuos Lubomír Brabec. Tříkrálová sbírka ovlivnila pro změnu druhý lednový víkend a letošní chození Kašpara, Baltazara a Melichara, vyneslo ve Zbýšově rekordní částku. Leden je v Mikroregionu Kahan ve znamení hudby a tance. Ještě před polovinou měsíce se na zahajovacím plese letošní sezóny nechali pasovat nastávající maturanti. Pak už se střídal jeden ples za druhým. Na společenském večeru Říčan a Ostrovačic zahajovali místní deváťáci pečlivě nacvičeným walzem, na zahrádkářském nebo hasičském plese v Zastávce tančili členové Mighty Shake, mažoretky, nebo dokonce mladá hasičská generace. Přípravka dobrovolných hasičů v Rosicích zase návštěvníkům hasičského plesu předvedla profesionální zákrok v terénu. A jen o trochu méně formální setkání uspořádaly zbýšovské orientální orientální tanečnice IRIS. V závěru měsíce se v sále ZUŠ v Zastávce sešli mladí žáci žesťového oboru. Prý na Plechovém setkání. Slavnostní vernisáž předposlední lednový den v Regionálním informačním centru Zastávka přilákala přes padesát návštěvníků. Obdivovali a studovali mnohdy více než sto let staré pohlednice Zastávky a jejího okolí. A expozice zůstane v prostorách celý únor.

Archiv TV magazínu Mikroregionu Kahan: 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011