tlačítko návratu na úvodní stránku  Úvod

Magazín Kahan 2012

Prosinec 2012

V prosinci na sebe oblékl Magazín Kahan vánoční plášť. Celý měsíc se v našem okolí konaly akce zaměřené na největší svátky v roce. Na náměstích se rozsvěcovaly vánoční stromy a zpívaly vánoční koledy. Ze začátku měsíce navíc navštívil děti Mikuláš se svými anděly a čerty. Za kulturou vyrazili malí školáci do Zbýšova, kde je pobavil kouzelník a iluzionista Pavel Kožíšek. Dospělí zase vsadili na známé herce. Josef Polášek, Pavel Liška a Martin Zbrožek hráli divadlo v Říčanech. V prosinci se ale i sportovalo. V hale zastáveckého gymnázia měli svoji soutěž dobrovolní hasiči a nejmladší fotbalisti a v Říčanech cvičily děti aerobic. A kdo nestihnul nakoupit všechny dárky, nebo si chtěl užít krásný prosincový den, měl možnost na různých vánočních jarmarcích, kterých byly v regionu spousty. Hezké vánoce a šťastný nový rok.

Listopad 2012

V listopadovém měsíčníku společně oslavíme svátek svatého Martina. Voják na bílém koni vedl lampionový průvod ve Zbýšově a také v Rosicích a v duchu svatomartinského svátku se ve Zbýšově odvíjel i řemeslný jarmark. V závěru podzimu se i sportovalo. Náročný den zažily cvičenky aerobiku. V Ostrovačicích se konal sportovní den a kdo chtěl na bednu vítězů, musel udržet tempo s lektorkami dlouhé hodiny. V Zastávce svůj zimní stadion nemají, mají ale partu odhodlaných chlapů, kteří už přes deset let hrají hokejovou soutěž. A závodily i děti, na branné soutěži Moravské hasičské jednoty, anebo při okresním přeboru v šachu. Za kulturou vyrazili divadelní příznivci do Ostrovačické sokolovny. Čekala je skvěle herecky obsazená česká klasika – divadelní zpracování filmu Světáci. Příznivci Ondřeje Vetchého měli zase možnost popovídat si se známým hercem tváří v tvář. O filmech, politice, morálních hodnotách o všem, na co přišla řeč.

Říjen 2012

Svoji novou knihu přijel do Rosic představit Michal Viewegh a potěšil plný sál svých čtenářů. Poslední teplé dny babího léta využili děti k návštěvě zemědělské firmy, k hasičské soutěži ve sportovní všestrannosti, anebo spolu s rodiči ke tvoření a ochutnávání. Hlavním materiálem ostrovačického svícení a štrůdlování jsou jablka a dýně. Ve druhé polovině měsíce už klesající teplota zaháněla dovnitř sálů, kde se konala říčanská hodová zábava, slavnost k 50. výročí otevření ostrovačické sokolovny anebo dobrodružná a tajemná výstava strašidel ve Zbýšově. Děti ještě stačily vyzkoušet svoje draky. Kupovaní nebo ručně dělaní létali nad zastáveckou Čechií. Do Říčan se v závěru měsíce sjeli nejkrásnější a nejšikovnější mažoretky. Dvanáct dívek z celé republiky se na společenském večeru utkalo o korunku Miss mažoretka 2012.

Září 2012

Po  dvouměsíčních letních prázdninách se děti vrací do školy. První zářijový víkend si mohly společně s dospělými ještě bezstarostně zasoutěžit. Na cyklistickém závodě Zbýšovský drak, jehož trasa je zavedla do krásné přírody okolí Zbýšova. Cyklistům přál i druhý den, ikdyž trať byla mnohem náročnější. Kdo chtěl vyhrát pohárový závor Říčanská tour musel porazit více než 130 soupěřů. Za sportem se ale vyráželo celý příjemný podzimní měsíc. Hasiči si to rozdali při kondičním závodě v Říčanech. Předškoláčci zase na posledním setkání Olympiády Mikroregionu Kahan. Kdo nesportuje, hurá za  kulturou. Do Zbýšova přijeli pobavit diváky známí Komici z pořadu Na stojáka, v Rosicích představil novou knihu C.D. Paynea Lukáš Hejlík. Vrcholem měsíce byl společenskými akcemi nabitý Hornický den. Gurmáni zamířili na Česnekové slavnosti nebo babický Gulášfest. Rodiče s dětmi na poslední letošní vyjížďku do Muzea průmyslových železnic. Poslední víkend září byla velká slavnost v Ostrovačicích. Po šesti letech tu opět hodovali dospělí.

Srpen 2012

Nejteplejší měsíc v roce si většina občanů užívá u vody, kromě fotbalistů v Říčanech. Ty ani největší vedra neodradí, aby si to nerozdali o titul místního přeborníka v minikopané. Ve Zbýšově zase stovky návštěvníků vyrazily na bohatou výstavu automobilových a motocyklových veteránů. Konec měsíce patří už tradičně lítým středověkým bitvám, jídlu, pití a hudbě. V Rosicích bojovali rytíři na „Rytířském klání o srdce dívek a paní“.

Červenec 2012

Červencové vydání magazínu Kahan nám přiblíží prázdninovou atmosféru našeho kraje. Tradiční pouťové odpoledne zpříjemnila ve Zbýšově známá podlužácká kapela Šohajka. Hudbu a divoké tance až ze sousedního kontinentu přivezli do Rosic tanečníci ze Zimbabwe. Nevystupovali tu poprvé, každý pořad je ale originální a letos dokonce předvedli choreografii inspirovanou současným životem mladých lidí. A do třetice si pohodu letního hudebního večera užívali posluchači v Říčanech. Po oblíbené lávce tu na říčanském rybníku vzniká nová tradice, tentokrát v podání folkového festivalu Říčanská struna. Ve druhé polovině magazínu navštívíme Setkání pivovarů, samozřejmě těch malých, které nabízejí pivní speciály zajímavých chutí, budeme fandit statným hřebcům při Vozatajských závodech a podíváme se, jak si užívají prázdnin kluci a holky v Zastáveckém Domě dětí a mládeže.

Červen 2012

Měsíc před světovým sportovním svátkem, olympiádou v Londýně, bojovali o medaile a poháry žáci našich škol. Starší děti poměřily své síly především v kolektivních hrách, mladší ročníky musely prokázat svoji zdatnost v atletice a netradičních disciplínách. Sportovalo se ale i při jiných příležitostech, například zastávecké Bramboriádě nebo dětských dnech, které se konaly na mnoha místech mikroregionu. V červnu si přišli na své také příznivci historie. V polovině měsíce navštívili středověký festival Svatobor, poslední červnový den mohli dokonce soutěžit, na setkání lukostřelců na rosickém kolbišti. A než se děti rozutečou za prázdninovým dobrodružstvím, představily se v Ostrovačicích na tradičních krojovaných hodech.

 

Květen 2012

Školou povinné děti z Mikroregionu Kahan si zazpívaly se známými zpěváky. Ve Zbýšově obohatily koncert Petra Bendeho a v Rosicích stály na pódiu s legendární skupinou Javory. Mezi zajímavé hudební zážitky patřil také Mandolínový koncert nebo vystoupení absolventů zbýšovské školy umění. Bavili se i tanečníci – lidovou tradici si připomněli na Říčanských babských hodech, soutěž Sunny dance naopak ovládla moderní choreografie. Letos poprvé se Kahan připojil k celoevropské kulturní akci Muzejní noc. Návštěvníci zavítali na známá místa. Měli ale také možnost nahlédnout do objektů, kam se hned tak nepodívají. A v závěru měsíce už slavily děti. Začátkem června mají přece svůj svátek.

 

Duben 2012

V dubnu se v našem mikroregionu konaly hned dvě mistrovství České republiky. V polovině měsíce se nejlepší mažoretky sjeli do Říčan a v těžké konkurenci se domácí děvčata neztratila. V závěru měsíce hostil největší siláky sál Hornického domu ve Zbýšově. A padaly nové české rekordy. V krásném prostředí Újezda se poprvé letos sešli dobrovolní hasiči, aby spolu soutěžili v požárním sportu. Fotbalisté si to o velikonocích rozdali ve Zbýšově a v Tetčicích o Velikonočního beránka. Na hřišti zastávecké Čechie zase bojovali o pohár teprve osmiletí kluci z příprafvek. A komu pomáhá s volným časem mateřské centrum Kašpárkov v Rosicích, může se divit, jak čas běží. V dubnu oslavil kašpárek Eda své první výročí.

 

Březen 2012

V březnovém magazínu se poprvé letos podíváme do Muzea průmyslových železnic. S dětmi se zasmějeme společně s Michalem Nesvadbou a jeho Kouzelnou školkou. V závěru magazínu Vás provedeme pestrým posledním březnovým dnem. Navštívíme Velikonoční kumštování na rosickém zámku a zavítáme mezi karetní hráče.

 

Únor 2012

Únor byl v našem mikroregionu časem masopustních veselic a maškarních rejů. S kamerou jsme zavítali na celodenní tradiční akce do Tetčic a Říčan. Maškarní dětský karneval ve Zbýšově se konal už v lednu a tak se v sále Hornického domu sešli pro změnu modří šmoulové, šmoulinky a samozřejmě i taťkové. A pobavit své příznivce přijel do Zbýšova i známý herec Jiří Krytinář. Dopoledne udělal radost dětem pohádkovým divadelním představením a večer si zase povídal s dospělými..

 

Leden 2012

V lednovém vydání magazínu Kahan s námi zavítáte na celou řadu plesů. Taneční sezóna začíná a svůj večer si připravili hasiči, zahrádkáři, zastávecké gymnázium i jednotlivé radnice. Na svoji zábavu se těšily i děti, především na maškarních karnevalech. Zbýšovské občany zase potěšila travesti skupina Screamers. Za několik let si získala přízeň diváků, kteří pravidelně plní sál Hornického domu.