tlačítko návratu na úvodní stránku  Úvod

Magazín Kahan 2014

Prosinec 2014

Prosinec je už od začátku zaměřen především na blížící se vánoční svátky a konec roku. Hned o prvním víkendu naděloval Mikuláš. Do Zbýšova přijel v doprovodu čertů a andělů v kočáře taženém koňmi, V Ostrovačicích přitáhl Mikulášovu družinu na sáních statný čert. Gurmáni si v sobotu libovali na rosické Zabijačce na Starém pivováru a v neděli vrcholila oblíbená pěvecká soutěž mladých talentů Zbýšovský kos. S rokem se loučí nejrůznější spolky, organizace, sdružení a oddíly. Pro veřejnost si připravila ukázku všeho, co se děti učí, taneční skupina Mighty Shake a se svými skladbami se rádi pochlubí i žáci základní umělecké školy. Třeba na koncertě pro starší spoluobčany v zastáveckém Domově pro seniory. Jen několik večerů před Štědrým dnem se schází lidé na Zpívání pod Vánočním stromem v Zastávce, u živého betlému v Ostrovačicích, nebo při písničkách skautů v Tetčicích. Všude si povídají, zpívají vánoční koledy, popíjí teplé nápoje a užívají si posledních chvil roku 2014. Na dobu vánočního volna připravili nebývalé překvapení umělci z Říčan a Veverských Knínic. Uspořádali výstavu v kulturním domě Říčan pod názvem Mlha v brázdě. Více už toho v letošním roce nestihneme. Hned od ledna ale začneme se společenskými akcemi roku 2015. Vše nejlepší do nového roku přejí představitelé Mikroregionu Kahan a Regionkamera.

 

Listopad 2014

Na začátku měsíce se slavilo se skleničkou vína v ruce. Ve Zbýšově a v Rosicích jsme navštívili Svatomartinské slavnosti a jarmark. Po svém se bavili v Ostrovačicích. Na sportovní zábavě v sokolovně si zahráli na olympijské hry. Akcemi nabitý byl především poslední listopadový víkend. Od rána plnily nejrůznější zadání ve sportovní hale zastáveckého gymnázia mladá hasiči. Už po šesté se tu konala vědomostní soutěž Soptík. Ve Zbýšově šlo naopak výhradně o sílu a svaly. V sále Hornického domu se sešli nejlepší borci na Mistrovství Jižní Moravy v silovém trojboji. A večer slavil na rosickém zámku neuvěřitelných dvacet let své existence ochotnický Divadelní spolek Prádelna. Poslední listopadový den – neděle definitivně odstartoval předvánoční přípravy. Začíná se odpočítávat adventní kalendář a v Říčanech už svítí vysoký vánoční strom.

 

Říjen 2014

Po létech chátrání se dočkala socha bohyně Živěny a kašna pod ní kompletní rekonstrukce. Opravená památka teď zdobí náměstí v Rosicích. K ryze podzimním zábavám patří pouštění draků. Na jedno soutěžní odpoledne jsme zavítali na zastávecký fotbalový stadion. V Ostrovačicích a Zbýšově se zase věnují vyřezávání dýní. Ostrovačičtí si neodpustí i ochutnávku dobrot z podzimních zahrad a ve Zbýšově doplnili dýňování pohádkou pro malé děti. Vyvrcholením kulturních akcí v Říčanech pak byli bezesporu krojované hody mladých. Ze sportovních událostí nalákal diváky i soutěžící říčanský turnaj v kuličkách, dospělé trénované sportovce zase požární závod v disciplínách TFA na gymnáziu. Divácky atraktivní byl také turnaj mladých žáků v kopané. Na stadionu Čechie v Zastávce se sešli nejzvučnější kluby z celé republiky. S blížící se zimou bude také přibývat společných setkání a podvečerních besed se spisovateli a cestovateli. Už v říjnu se přijela do Zbýšova podělit o své nejnovější zážitky rodina Márových, tentokrát z cest po Spojených státech amerických a Havaji.

 

Září 2014

Po letních školních prázdninách se v září konala spousta akcí určených dětem. Ve Vysokých Popovicích a také Zbýšově pomáhali malí školáci a předškoláci pohádkovým bytostem. A byl jich plný Pohádkový les. Dospělí se bavili po svém. Fyzičku si zkoušeli dobrovolní hasiči v Říčanech na zátěžové soutěži Říčanská plíce. Více legrace než opravdového zápolení zažili členové zastáveckých spolků na tradičním víceboji v netradičních disciplínách a na dno svých sil si sáhli profesionálové i nadšenci při cyklistickém závodě Říčanské tour. Kdo má raději hezkou moravskou muziku a staré tradice zamířil na příbramské nebo ostrovačické hody. Na těch druhých byl poprvé k vidění nově zrekonstruovaný ostrovačický kroj. Největším svátkem podzimu jsou Hornické dny. V celém mikroregionu stíhá jedna akce druhou. V Babicích, Zastávce i Rosicích si přijdou na své gurmáni. Ochutnává se guláš, domácí zabíjačka a lahodné speciality provoněné česnekem. Kulturní dění zastoupilo v září Divadlo Artur a notoricky známá Dívčí válka Františka Ringo Čecha,se kterou herci potěšili plný sál diváků ve Zbýšově.

 

Srpen 2014

Uprostřed léta si to pravidelně rozdávají fotbalisté v malé kopané. Na Marečkově louce v Říčanech se tentokrát sešli tři týmy, které v minulosti stály na stupních vítězů. Zbýšovský stadion ovládly pro změnu automobily a motocykly. Jako každoročně i letos se konala Výstava veteránů a přilákala rekordní počet vystavovatelů i diváků. Přiblížil se konec školních prázdnin a usnadnit dětem návrat do školy se dětským odpolednem rozhodli v Říčanech a v Zastávce. O posledním víkendu se sešli u příbramského rybníka rybáři ze širokého okolí. Na rybářských závodech mezi sebou hledali nejúspěšnějšího. O několik století dozadu se přetočil čas na nádvoří rosického zámku. Spanilým dámám se tu dvořili urostlí rytíři. A došlo i na šarvátky. Naopak moderní program pro mladé nabídnul hudební festival Fresh Fest. Konal se ve stejný den, na opačné straně Rosic v areálu koupaliště.

 

Červenec 2014

V první polovině školních prázdnin si děti užívaly. Například na tematických táborech. A Dům dětí a mládeže Zastávka jich i letos vysypal z rukávu spoustu. A bavili se i dospělí. V Újezdu u Rosic slavili tradiční jarmark a tentokrát ho spojili i s výročím hasičů. Pouťovou neděli zpříjemnil zbýšovským občanům známý zpěvák a pohádkový princ Josef Zíma. O něco mladší generaci přílákalo Setkání malých pivovarů v Rosicích, s výborným hudebním programem a samozřejmou ochutnávkou pivních specialit. Příznivci country a folkové muziky prožili krásný letní podvečer u říčanského rybníka. V závěru měsíce pak Rosicemi cválali koně. Netradičně takto zvali všechny na oblíbené Vozatajské závody, které se letos konaly už po desáté.

 

Červen 2014

Poslední měsíc školního roku definitivně voní létem a akce zaměřené na děti se konají ve všech koutech mikroregionu. V Zastávce změřili své síly nejmenší fotbalisté na turnaji přípravek, v Ostrovačicích vyrazili do ulic malí tanečníci ve slavnostních krojích a velký dětský den na zbýšovském koupališti nabídnul nepřeberné množství her, soutěží a nafukovacích atrakcí. Po roce nacvičování přišli s novou divadelní premiérou ochotníci v Říčanech. Vybrali si náročnou konverzační hru Františka Ringo Čecha – Dívčí válku. Po dvou letech přišel do Mikroregionu Kahan opět olympijský čas. Tři dny soutěžili předškoláci a školáci v nejrůznějších disciplínách. Od atletiky, přes skok přes švihadlo, až po talentovou soutěž pro školáky druhého stupně. Červen byl také úspěšným měsícem sportovců. Do přírody v okolí Říčan zabrousili triatlonisté a Lucka Vaverková z Kuželkářského klubu Rosic slavila svůj úžasný úspěch. Po květnovém mistrovství světa v Brně je nejen světovou jedničkou v kategorii sprint, na zastáveckém společenském večeru České kuželkářské asociace byla vyhlášena také nejlepší kuželkářkou České republiky roku 2014. Slavnostní chvíle zažívali i občané Zbýšova, kteří se po létech opět sešli s obyvateli ostatních dvou Zbýšovů v republice a Příbram na Moravě si na fotbalovém hřišti připomněla 777. výročí první zmínky o obci. Jak jinak než společným celodenním setkáním s bohatým programem.

 

Květen 2014

V květnu jsme se mohli v našem mikroregionu těšit ze spousty sportovních, kulturních i společenských akcí. O prvním víkendu se do Újezdu u Rosic sjeli dobrovolní hasiči. Děti i dospělí tady zahajovali novou sezónu soutěží v požárních disciplínách. Na cukrovinky, atrakce a písničky lákala návštěvníky Tetčická pouť. Mezitím se v Říčanech sportovalo. Atleti všech věkových kategorií si protáhli svaly při tradičním Běhu okolo rybníka. Fotbalisté SK Říčany zase srdnatě bojovali o pohár okresní soutěže. V polovině měsíce slavili svátek jara a bezstarostného života studenti gymnázia a ve Zbýšově se letos poprvé konala prestižní pěvecká soutěž Superkos. Brány své expozice otevřelo pro novou turistickou sezónu Muzeum průmyslových železnic. Trať je delší a exponátů přibývá. Otevírali se také studánky, symbolicky, v krásné přírodě újezdské Maťovy studánky. Rosice se těší z nového rekordu a ze zápisu do Guinnessovi knihy. Potkalo se tu nejvíce kocourů Mikešů na světě. Závěr měsíce už patřil Dni dětí a veselým oslavám a také říčanským babám. Jednou za dva roky jsou hody jejich a pořádně si je užívají. Květen začal hasičskou soutěží a také jí skončí. V areálu Zastávecké Čechie bojovali týmy o pohár starosty obce.

 

Duben 2014

Hned na začátku měsíce se v Mikroregionu Kahan sportovalo. Do náročnějšího terénu okolí Rosic vyrazili orientační běžci při ligovém závodě. Děti zase běhaly a plnily úkoly v lesích Zastávky. Odměnou po náročném Aprílovém běhu jim byl doprovodný program vojenských veteránů z Březníku. Svým příznivcům vyrazili dech ochotníci z Ostrovačic. Přišli s premiérou divadelní hry o ranných dějinách naší země. Další kulturní akce už měli nádech blížících se velikonoc. Ať už další úspěšné Velikonoční kumštování na rosickém zámku, nebo dětské tvořivé dílny, třeba ve Zbýšově. Jedinečnou příležitost k poznání historie našeho kraje nabízí archeologická výstava v Tetčicích. Vidět na ní můžete exponáty pravěkých lidí, kosti vyhynulých zvířat i šperky a nádoby z doby bronzové. V závěru dubna soutěžili také hasiči. V Říčanech si zaběhali požární útok v kamarádské atmosféře. O velkou porci humoru se pak postarala oblíbená moderátorka a spisovatelka Halina Pawlowská, která za diváky přijela do zbýšovského kina.

 

Březen 2014

Začátek března byl v mikroregionu ovlivněn Ostatkovými tradicemi. V Říčanech si náročnou akci naplánují na jediný den. Začínají průvodem, následuje dětský karneval a večerní veselice. V Ostrovačicích si pro každou část zvolí jiné datum a baví se pak více než týden. Jarní měsíce probouzejí i zájem o sportovní setkání. I letos měřili své síly hráči v pingpongu a hned na dvou pohárech se potkaly cvičenky aerobiku. Milovníci kultury raději sáhli po divadelním představení se známými herci. Společnost Háta přijela do Ostrovačic se hrou Vztahy na úrovni. Koncertem ke svým kulatinám potěšil všechny své příznivce Roman Horký a staří trampové si notovali známé skladby při Babických písničkách. Filmovým nadšencům patřil festival v rosickém kině. Tentokrát na téma komiks. Kdo dává přednost vážné hudbě, měl výjimečnou příležitost nejen k poslechu, ale hlavně ke vzpomínání. Rosická základní umělecká škola oslavila 60 let své existence. A jak jinak, než úžasným koncertem.

 

Únor 2014

Maraton společenských plesů a maškarních karnevalů pokračuje. Do masek a kostýmů se převlékly děti ze zbýšovské mateřské školky. V Tetčicích se k vymýšlení originálních převleků nenechali přemlouvat ani dospělí. Svůj první malý stužkovací ples zažili žáci základní školy v Rosicích a první sportovní ples po dvou desetiletích uspořádala zastávecká Čechie. Tři víkendy po sobě hostil sál Hornického domu ve Zbýšově svalnaté siláky. Nejprve si to rozdali o titul Mistra Moravy, ze třetího setkání pak vzešel dokonce Mistr České republiky v benchpressu. O kulturní zážitek se postarali žáci základní umělecké školy v Zastávce, uspořádali koncert. Hezký večer nabídl také hudebník a spisovatel Zdenek Merta. Na oblíbeném LiSToVáNí v Rosicích představil svoji novou povídkovou knihu a scénické čtení sám doprovodil na klavír.

 

Leden 2014

Začátek roku je příležitostí obléci večerní šaty nebo kostýmy a padnoucí obleky a vyrazit na společenský ples. V našem mikroregionu jich je spousta. Pořádají je radnice, školy i nejrůznější spolky. V prvním měsíci se tak lidé bavili na obecním plese v Ostrovačicích a Říčanech, dobrovolní hasiči zase uspořádali tradiční ples v Zastávce. Zvláštní pozornost si zaslouží také oblíbený večer gymnázia T. G. Masaryka – Stužkovací ples. Ruku v ruce s večerní zábavou se baví i děti. Na maškarních karnevalech. Skvělou atmosféru v sále dokázal navodit i známý herec a vypravěč Miroslav Donutil. Ve zbýšovském kině Horník bavil sám publikum dvě hodiny. A kdo dává přednost raději čertovým obrázkům, nevynechal už 12. ročník Mariášového turnaje v Říčanech. Hráčů se letos sešel rekordní počet. Mikroregion Kahan jako celek se také prezentoval na mezinárodním veletrhu cestovního ruchu Regiontour na brněnském výstavišti. Všichni, kdo expozici navštívili, se dozvěděli více o letošní nabídce Muzea průmyslových železnic, o plánovaných kulturních akcích a zajímavostech a památkách našeho kraje.