tlačítko návratu na úvodní stránku  Úvod

Magazín Kahan 2015

Prosinec 2015

V prosinci už ve všech obcích panovala vánoční atmosféra. Protože nebyl sníh, vyměnil Mikuláš se svojí družinou sáně za kočár tažený koňmi. Aby mohl nadělovat sladkou nadílku dětem. Ve Zbýšově a Rosicích pod širým nebem, v Říčanech a Ostrovačicích v sálech a s divadelním představením. Tramping se z České republiky pomalu vytrácí. V osadě 60. míle ze Zbýšova to ale tak nevypadá. Oslavila čtyřicátiny a nejmladším osadníkům je něco přes čtyři roky. Před vánocemi se také chlubí školáci a předškoláci, co se ve školním roce naučili. Na vánoční besídce v Lukovanech, v doprovodném programu pro seniory v Říčanech, nebo při vánočním koncertu základní umělecké školy v Zastávce. Sportovní den zažili na konci roku hasičtí dobrovolníci. Do sportovní haly gymnázia se sjeli z celé Jižní Moravy. Na vědomostní soutěž Soptík. Vánoční punč, nebo svařák a přání všeho nejlepšího k vánocům a do nového roku. Za tím přicházejí lidé na Zpívání pod vánočním stromem v Zastávce a k živému betlému do Ostrovačic nebo Zakřan. Jen několik dnů před Novým rokem přijela potěšit své posluchače dechová kapela Moravanka. Koncertovali v prostorách kostela svatého Martina ve Zbýšově.

Listopad 2015

Hned na začátku měsíce zavítala do Zbýšova populární trojice bavičů. Ester Kočičková, Karel Hynek a Miloš Knor vystupovali jako Komici s.r.o. Mezi už tradiční podzimní akce patří Začarovaný les v Zastávce. Děti vyrazí za svitu lampionů a lucerniček do temného lesa, kde pomáhají svým oblíbeným pohádkovým bytostem. Na konci cesty je za splnění všech úkolů čeká sladká odměna. K novodobějším svátkům listopadu patří Svatomartinské oslavy. V Rosicích vítali svatého Martina mladým vínem. Ve Zbýšově se lidé bavili při Svatomartinském jarmarku s hudebním programem. Studenti druhých ročníků gymnázia mají za sebou první velkou zkoušku ve společenských tancích. Od října navštěvují taneční kurzy a na začátku listopadu se poporvé představili v nádherných šatech svým rodičům. Originální program si vždy vymyslí na sportovní zábavě v Ostrovačicích. Tentokrát byla součástí večera prestižní hudební soutěž Grammy. V listopadovém magazínu nakoukneme ještě do nově opravené babické kapli svatého Antonína Paduánského. Pak už přichází první adventní neděle a nastává vánoční čas. V Říčanech i okolních obcích už svítí velký vánoční strom.

Říjen 2015

Také v říjnu se v Mikroregionu Kahan konají hodové slavnosti. O prvním víkendu slaví lidovou tradici ve Vysokých Popovicích, v polovině měsíce se tancuje beseda pod májí v Říčanech. A v Lukovanech si po podzimních hodech v září, přichystaly krojovanou veselici malé děti. Říjen je také měsícem drakiád. Letos větru nebylo nazbyt. Nedostatek ale nahradili školáci běháním a kdo se snažil, draka ve vzduchu měl. Děti se ale bavily i při výtvarných dílnách, sportovních disciplínách, nebo u ohýnku. To vše se dalo při drakiádách za krásného podzimního počasí zažít. Za kulturou vyrazili především dříve narození občané do Zbýšova, kde jim zahrála kapela známá z televizních obrazovek, Veselá trojka. Na vernisáži v zámeckém kulturním centru představil rosický malíř Dominik Petr první trojici obrazů nového cyklu Via Lucis. Svoji pamětní desku má od října ve vestibulu zastáveckého gymnázia přední profesor, teoretik a literární vědec, který tu v dobách normalizace učil, Zdeněk Kožmín. Sportovci z řad hasičů si vyzkoušeli svoji fyzickou kondici při soutěži v disciplínách TFA. Soupeřili o pohár prezidenta Moravské hasičské jednoty. Pro aktivní sportovce i laickou veřejnost připravili pořadatelé běžecký závod v Říčanech. Ve státní svátek, 28. října, se konal poprvé a přilákal stovku závodníků. Krásy podzimu se dají objevit i při Ostrovačickém svícení a štrůdlování. Vyřezávané dýně získávají po setmění a rozsvícení zcela nový rozměr. Brzy už přijde listopad a my se můžeme těšit na svatého Martina a oslavy spojené s prvním letošním vínem.

Září 2015

Po dvouměsíčních prázdninách začal nový školní rok. Hned první den pospíchaly rosické děti na zámek. Při zábavném odpoledni jim Středisko volného času a Mateřské centrum Kašpárkov představili výběr zájmových kroužků. Září bylo měsícem hodových slavností. Krojovaná chasa slavila v Zakřanech, Tetčicích, Neslovicích, Ostrovačicích a Lukovanech. V Neslovicích se líbilo všem, kdo má rád koně. Na ranči Hot Hill tu připravili Den otevřených ohrad, se soutěžemi a hrami pro děti i ukázkami westernového ježdění. Sportovci si v září užili také. Na prestižním cyklistickém závodě Říčanské Tour, na zátěžové soutěži hasičských dobrovolníků Plíci, anebo ve Zbýšově, kde siláci bojovali v trojboji o postup do celorepublikového finále. A úžasný podzim mají i zakřanské mažoretky. Jsou I. vicemistryněmi světa roku 2015. Pro děti byly v Kahanu přichystány Pohádkové lesy s kouzly, strašidly a filmovými hrdiny. O prvním víkendu ve Vysokých Popovicích, o týden později ve zbýšovském lese. Za kulturou vyrazili diváci do sálu kina Horník. Divadlo Artur přijelo s novou komedií Svaté neřesti. Dnem plným zábavy, kultury a dobrodružství byla poslední sobota měsíce, kdy se slaví Hornický den. A s ním i Česnekové slavnosti, Gulášfest, anebo zavírání sezóny v Muzeu průmyslových železnic.

Srpen 2015

Začátkem srpna se do Zbýšova sjeli přední umělečtí keramici a hrnčíři z Anglie, Francie, Slovenska a Spojených států. Celý týden tu na sympoziu společně tvořili starou metodou ze 16. století. Ohlédnutím za historií je i druhá zbýšovská akce, Výstava veteránů. Letos přijelo tolik exponátů, že opozdilci museli parkovat před stadionem. Na konci léta se děti pomalu loučí se dvěma měsíci volna a letních radovánek. Před začátkem školního roku se společně pobavily v areálu říčanského rybníka a na stadionu zastávecké Čechie. Náročnější závěr prázdnin měla mladší fotbalová přípravka Kahanu. Čtyři dny fotbalového tábora s celodenním tréninkem. Ke klasice léta patří poslední srpnová sobota a jeden z nejstarších historických festivalů u nás. Rosické Rytířské klání o srdce dívek a paní.

 

Červenec 2015

Začínají školní prátzdniny a doba dovolených. O prvním červencovém víkendu se ale ještě společně bavili obyvatelé Zbýšova na tradičním pouťovém odpoledni s dechovkou. Tentokrát vyhrávala v zahradě Hornického domu Stříbrňanka. V Újezdu u Rosic už nekolik let pořádají tradiční jarmark. Ukázky lidových řemesel doplňovala působivá šermířská vystoupení a na podiu se vystřídalo několik kapel. Zlatým hřebem večera bylo vystoupení újezdského rodáka, zpěváka Petra Bendeho. Pak už se rozejely dvouměsíční prázdniny naplno. Některé z dětí tráví svoje volné dny v areálu Domu dětí a mládeže v Zastávce. Na několik táborů z pestré letošní nabídky jsme zavítali i my. Vozatajské závody znamenají, že se prázdniny blíží k polovině. Den s koňmi ale stojí za to. Letos si nenechalo závody formanských jízd, soutěž v těžkém tahu nebo ovladatelnosti s kládou ujít na sedm set návštěvníků.

 

Červen 2015

Začátek června patřil především dětem. Svůj svátek prožily společně se superhrdiny komixů a filmů na rosickém zámku, odpočívaly, koupaly se a dováděly na zbýšovském koupališti, anebo zkoušely svoji zdatnost, rychlost a šikovnost na prvním ročníku hasičského říčanského Soptíka. Dobrovolní hasiči také slavili. Významná jubilea svého založení. V Zakřanech už sbor existuje 110, ve Zbýšově dokonce 115 let. Na konci roku se rádi pochlubí také školáci. V Ostrovačicích uspořádali Školní akademii. Ti nejtalentovanější si vystoupení zopakovali i na společné soutěži základních škol Mikroregionu Kahan – Talent 2015. Popovídat si a zazpívat hezké české písničky přijeli senioři ze všech členských obcí Kahanu tentokrát do kulturního domu v Babicích. Dechovka vyhrávala také v Den hudby v Újezdu u Rosic a poprvé po padesáti letech tu místní krojovaná chasa tančila moravskou besedu. Jako na hodech. V Ostrovačicích hodují zjara děti. Kdysi vznikla pestrobarevná akce proto, že obec neměla dospělou lidovou slavnost. Dnes už je obnovena, a tak slaví v Ostrovačicích hody dvoje. V Babicích zase měli pouť a atrakce praskaly ve švech. Celé sobotní odpoledne se totiž točily zdarma. A na druhé straně obce si to ve fotbalu rozdala horní část obce, proti té pod hlavní silnicí. Trenovaní sportovci vyrazili na závod v triatlonu. Ne jednu, ale hned tři disciplíny musí zvládnout na jedničku ten, kdo se chce pyšnit říčanským titulem vítěz X-Triatlonu 2015. Začíná nám léto a čas prázdnin. A krásné dny se mají slušně přivítat. Nejlépe to umí ve Zbýšově, kde se u staré cihelny schází k vítání léta stovky občanů. Tak hezké prázdniny.

 

Květen 2015

Začátek měsíce okořenili svými pěveckými výkony účastníci talentové soutěže SuperKos ve Zbýšově. V porotě druhého ročníku rozhodoval i Petr Bende. Ve veselém rytmu se odvíjela také oslava mládí a studentského života Majáles na zastáveckém gymnáziu. Poněkud mladší děti si užívaly svůj den v závěru měsíce jen o několik set metrů výše, v areálu fotbalové Čechie. A co dělat měli i sportovci. Běhali okolo říčanského rybníka, oživovali tradici házení kuliček do důlku anebo soutěžili O pohár starosty Zastávky v požárních útocích. Začíná turistická sezóna a nejlépe je to znát za branami Muzea průmyslových železnic. Tentokrát přivezl první návštěvníky historický vlak z Brna. Jen jedenkrát za dva roky si užívají hodů v Říčanech ženáči. Přes proměnlivé počasí se bavili skvěle. Divákům navíc představili svoji vlastní besedu. A v samém závěru se rozsvítila křížová cesta k rosické kapli Nejsvětější Trojice. A osvětlila třídenní maraton kulturních akcí tradičního pouťového víkendu.

 

Duben 2015

Duben byl pro Mikroregion Kahan měsícem divadel. Do zbýšovského kina Horník přijeli ze situační komedií profesionální herci. Vladimír Kratina, Michaela Dolinová, Dana Homolová a Filip Tomsa zahráli hru se současnosti s názvem Z louže pod okap. V Ostrovačicích a Říčanech si divadlo dělají sami. Ochotnický spolek Ostroš oprášil Dietlovu divadelní prvotinu ze šedesátých let normalizace Hody plné neshody, říčanský spolek Pozpátku nacvičil letos pohádku O nejkrásnější princezně. Na podiu přivítaly zbýšovské děti v závěru měsíce i známého hudebního skladatele a zpěváka filmových a dětských hitů Jaroslava Uhlíře. Sportovci už se těší na akce pod širým nebem. Jedno z prvních měření sil se každoročně koná v Zastávce. Aprílový běh prověří dokonale jarní fyzičku každého účastníka. V Újezdu zase odstartovala postupová celoroční soutěž mladých i dospělých hasičských dobrovolníků. V rosické základní škole slavili školáci tancem, dobrými skutky i získáváním nových vědomostí Mezinárodní den země.

 

Březen 2015

Začíná jaro. Poslední střípky zábavy chladné části roku v podobě maškarních karnevalů ještě uspořádali v začátku měsíce v Ostrovačicích a Zastávce. Závěr měsíce naopak opanovala radost z blížících se velikonočních svátkků. V Tetčicích vynášeli Moranu, aby nechala vstoupit do našeho kraje jaro, na rosickém zámku zase předváděli své umění lidoví řemeslníci a výrobci úžasných kraslic. Z kulturního dění se nabízelo setkání dvou známých tváří – doktora Radima Uzla a publicisty Iva Šmoldase ve Zbýšově, nová komedie divadelní společnosti Háta v Ostrovačicích, nebo nádherný jazzový večer s Danem Bártou a kapelou Illustratosphere v Rosicích. Sportovci se sešli na turnaji ve stolním tenise v rozlehlé sportovní hale gymnázia. Šachistům stačil na přebory menší sál v budově zastáveckého dělnického domu. A kdo se chtěl jen tak bavit, měl velkou příležitost v Babicích. Na začátku měsíce na oblíbené retrozábavě, kam přichází k šesti stům návštěvníků, nebo naopak v samém závěru měsíce, při už 46. ročníku trampských Babických písniček.

 

Únor 2015

V únoru se bavili především účastníci ostatkových slavností. V Říčanech se slaví celý den. Začíná se průvodem masek a končí taneční zábavou hluboko po půlnoci. I v Tetčicích stihnou dva karnevaly za jeden den. Nejprve se baví dětí, na večerní bál pak vyráží dospělí. Do čtrnácti dnů si rozdělí ostatkové veselí v Ostrovačicích. Nejprve vyrazí na celé odpoledne do ulic průvod. O dvě soboty později se všichni těší na poostatkovou zábavu. A karneval si učitelky mateřské školy připravili také ve Zbýšově. Na téma Ať žijí duchové. Ve stejném sále se o týden dříve zvedaly stovky kilogramů železa. Na Mistrovství České republiky v benchpressu tu soutěžili největší siláci. Plesová sezóna se chýlí ke konci. Na úplný závěr si nechali reprezentační plesy Zastávka a Zbýšov. V Zastávce vyplnili program domácí Mighty Shake. Ve Zbýšově, kde ples s radnicí pořádá i škola, zase tančili žáci devátých tříd. Polonézu a walz.

 

Leden 2015

Jen několik dnů po Novém roce se v říčanském kulturním domě sešli hráči mariáše. Začíná vysočinská liga a začíná právě říčanským turnajem. V celém mikroregionu je čas plesů a společenských večerů. Ve většině obcí se mohou jejich příznivci těšit na obecní nebo reprezentační ples. Své večery ale pořádají také hasiči, zahrádkáři a sportovci. A nově také vinaři v Tetčicích. A své příznivce potěšila i skupina orientálních tanečnic ISIS. V sále Hornického domu ve Zbýšově uspořádala už tradiční setkání se svými kamarády a všemi, kdo se rádi baví a není jim exotický tanec cizí. Mikroregion Kahan se prezentoval i směrem k turistům a výletníkům z větších vzdáleností. Nejlepší příležitostí je expozice na veletrhu cestovního ruchu a turismu Regiontour na brněnském výstavišti.