tlačítko návratu na úvodní stránku  Úvod

Magazín Kahan 2016

Prosinec 2016

Na začátku měsíce navštívil děti Mikuláš. V Ostrovačicích si se svojí družinou hrál, soutěžil a tancoval. V Říčanech si společně s malými školáky zahrál divadelní pohádku. Bavilo se i dospělé publikum. Z nabídky koncertů si vybral každý, kdo má rád hudbu. V Rosicích se s posluchači setkal písničkář Vlasta Redl, na jazzrockovou notu hrál v Říčanech Roman Dragoun. Na rosickém zámku se představil vokální ženský pěvecký soubor Rosalky a malé talenty přišli diváci podpořit na Vánoční koncert základní umělecké školy v Zastávce. Krásný večer, tentokrát ve společenském obleku, zažili mladí tanečníci na dokončené tanečního kurzu, pořádaném školou Mighty Shake. Blíží se vánoce a jako první slavili v Říčanech. Už v polovině měsíce viděly děti vánoční divadlo a dospělí prožili úžasný večerní program s hudbou a vzpomínáním v kulturním domě. Jen několik večerů před Štědrým dnem už se k oslavám přidali ve všech obcích mikroregionu. V Ostrovačicích spojují živý Betlém se světýlkovým průvodem, v Zastávce a Zbýšově se zdraví zpěvem vánočních koled společně s dětmi základních škol a hned po vánocích si staré tradice připomínají na zakřanské návsi. Před Novým rokem ještě potěšila Vánočním koncertem ve zbýšovském kostele Šohajka a opravdu poslední událostí roku 2016 byl Silvestr v rosickém kulturním domě. Se společným přípitkem a půlnočním ohňostrojem.

Listopad 2016

Na začátku listopadu se lidé těšili na ochutnávku prvních vzorků letošního vína. Rosický Svatomartinský košt je navíc vyhledávanou společenskou akcí s bohatým doprovodným programem. Dobu oslav svatého Martina si ve Zbýšově vybírají i na Svělýlkový průvod. Letos končil v novém parku, kde následovala světelná show a velký ohňostroj. Venkovní akcí s noční oblohou je i tradiční Začarovaný les v Zastávce. Děti v doprovodu rodičů plní v temném lese úkoly a hodné pohádkové bytosti jim rády pomáhají. Zbýšov se možná dočká obnovení dávno vyhaslé tradice. Parta mladých lidí chce do města vrátit hodovou veselici. Letos uspořádali krásnou krojovanou slavnost. S divadelním představením přijela do Ostrovačic Olga Želenská. Americká komedie ze třicátých let se blýskla nádhernými kostýmy a skvělými výkony známých herců. Divadlo pro menší publikum hrála trojice herců divadla Kamarádi. Na Dni pro širokou veřejnost pořádané každoročně společností Startech. Děti soutěžily také ve sportovní hale gymnázia. Mladí hasičtí dobrovolníci se sem sjeli z různých koutů Moravy. Na vědomostní soutěž Soptík. V závěru měsíce se rozsvěcovaly vánoční stromy. Začíná adventní čas a vše, co k němu patří.

Říjen 2016

Na začátku měsíce se sešli v Zakřanech hasiči z hasebního obvodu Rosicka. Navzájem se učili novým věcem, seznamovali s moderní technikou a procvičovali první pomoc. Někteří se znovu viděli při finální soutěži letošní ligy MHJ v disciplínách TFA na zastáveckém gymnáziu. Říjnové počasí už pomalu zahání do sálů a kulturních domů. V Říčanech představili nejen svým sousedům sezónní premiéru ochotníci spolku Pozpátku. Na pódiu se potkali s Dámským krejčím. Ochotníci z malé vsi Odunec přivezli divadlo do Zbýšova. Hráli ruskou klasiku Mrazík. Otužilí sportovci ještě mají poslední příležitosti venku. Například na běhání v Říčanech, kde sportem oslavili státní svátek. Příchod podzimu je znát i na barvě a velikosti dýní. Stále častěji si z nich lidé vyrábí halloweenská strašidla, na Ostrovačickém svícení a štrůdlování, nebo ve výtvarné dílně ve Zbýšově. A s produkty podzimních zahrad se chlubili i zakřanští zahrádkáři. Na tradiční výstavě. V Ostrovačicích mysleli také na své malé kamarády. V létě zavedli trpaslíky do lesní osady, v říjnu je šli uložit do teplé komůrky, kde přečkají zimu. Krásné počasí vyšlo v Říčanech na hodový víkend. A tak nebylo kam spěchat. Lidé i chasa si užívali sluníčka a krojovaný průvod se protáhl až do večera. K dalším tradicím patří oblíbené drakiády. Ta zastávecká si poslední léta trochu stěžuje na vítr. O zábavu tu ale není nikdy nouze. Dětem už jsou živá zvířata vzácná. Spíš než domácí a hospodářská, znají exotická ze zoologických zahrad. Šanci na zajímavý den mají v areálu říčanského GenAgra, kde vidí chov a moderní zemědělskou techniku na jednom místě. V závěru měsíce padl v Říčanech rekord, který bude zapsán v Guinnesově knize rekordů České repuibliky. Lihovarskou louku osvítil po setmění nápis tvořený stovkami lampionů.

Září 2016

Po dvou klidných prázdninových měsících se se sportovními a kulturně – společenskýmim akcemi roztrhl pytel. Hned na začátku měsíce pomáhaly dětem zapomenout na starosti začínajícího školního roku ve Vysokých Popovicích a Zbýšově Pohádkovými lesy. A podařilo se. Děti se duchem vrátily do bezstarostných prázdnin a bavily se. Zábavná odpoledne se protáhla až do večera. Září je také měsícem hodů a krojovaných veselic. A tak jste mohli pestrobarevné průvody stárků potkat v Neslovivích, Tetčicích, Zakřanech, nebo Ostrovačicích. Všude jsou trochu jiné, spojuje je ale tanec, moravská muzika a dobrá nálada. Činili se také sportovci. Hezkého počasí ještě využili k závodům podzimní přírodou. Ať už na oblíbené cyklistické Říčanské tour, koňáckém setkání Extreme Trial Chalenge na neslovickém Hot Hillu, nebo teprve druhém ročníku nové tradice Beach volejbalovém turnaji na říčanském koupališti. Příznivci kultury se nechali bavit komedií ze současnosti Hledá se milenec, Zn. Spěchá v podání divadla Artur, nebo tanečním ztvárněním Dvořákovi Mé vlasti brněnského divadla Mimi Fortunae. V Mikroregionu Kahan se ale konaly další zajímavé akce. Vůní lákaly na rosický zámek Česnekové slavnosti a kulturní dění vyústilo v největší svátek podzimu Hornický den. I letos přijela parní lokomotiva se stovkami návštěvníků. Zavítali do Muzea průmyslových železnic, do okolí dělnického domu v Zastávce, nebo za gurmánským pohlazením, na babický Gulášfest.

Srpen 2016

Druhý měsíc školních prázdnin zpestřila hned na začátku Výstava a burza veteránů ve Zbýšově. A opět byly k vidění exkluzivní sběratelské lahůdky. Americký automobil Stuart, nebo vzácná Jawa 500. Jedním z nejoblíbenějších příměstských táborů v mikroregionu je týden Mimoňů ve Zbýšově. Termínem i bohatým programem. Konec srpna patří tradičně rytířskému klání v Rosicích. Letos slavili jubilejní čtvrtstoletí. S prázdninami se loučí společně v Zastávce. Dětským odpolednem, a letos dostali sportovci od radnice velký dárek. Celé léto se pracovalo v Domově pro seniory v Zastávce. Výsledkem je zahrada paměti. Bude sloužit nejen klientům domova, ale i zastáveckým občanům. V závěru léta přijeli na zbýšovské koupaliště hráči hokejové Komety. Propagovat klub na začátku sezóny a popovídat si s dlouholetými fanoušky.

Červenec 2016

První měsíc letních prázdnin okořenilo v našem mikroregionu několik zajímavých kulturních a společenských akcí. Hned v prvním týdnu se ve Zbýšově dočkali milovníci dechové hudby. Na tradičním pouťovém odpoledni v zahradě Hornického domu vystupovala tentokrát Vlčnovjanka. A tančila se beseda. Hudební odpoledne spojené s ochutnávkou pivních speciálů. Setkání malých pivovarů se tentokrát konalo na nádvoří zámku a přilákalo více než tisícovku návštěvníků. Sportovní atmosféru měly Vozatajské závody. V Rosicích se chladnokrevní hřebci proháněli už po dvanácté. Kromě dovolených s rodiči mají děti ještě spoustu času na kamarády. V Domě dětí a mláděže naplánovali sedm týdenních táborů a školáci v nich zažijí spoustu dobrodružství.

Červen 2016

Blíží se velké letní prázdniny a červen, poslední měsíc školního roku, toho nabízí spoustu především dětem. V první polovině měsíce slavily svůj svátek. V Říčanech na hasičsky laděném Soptíkovi, kam přiletěl dokonce i armádní vrtulník, ve Zbýšově na koupališti, kde stovky školáků cestovaly časem, nebo Neslovicích, kde si společně hrály na Ledové království. Soutěžně laděné bylo i pokračování Olympijského roku Mikroregionu Kahan. Ve Zbýšově proti sobě stáli žáci základních škol, na zastáveckém stadionu zápolili o medaile předškoláčci z mateřských školek mikroregionu. Na dětské návštěvníky byl orientován i Pohádkový les v Zakřanech a první ročník Trpaslíčího dne v Ostrovačicích. S budováním originální lesní vesničky pro malé vousáče. Tanečně se pak děti vydováděly opět v Ostrovačicích na krojovaných dětských hodech. Trenovaní sportovci z řad školáků i dospělých měli příležitost k adrenalinovému dni na říčanském X-triatlonu. Kdo myslí na medaile, musí stejně dobře plavat, jezdit na horském kole i běhat. Letos navíc v pětatřicetistupňovém vedru. Ve stejný okamžik se činili sportovci i ve vedlejších Rosicích, kde se učili novým věcem na Festivalu netradičních sportů. Větší pohodu a klid zažívali cyklisti při Tour de Veveří. Tady nejde o čas, ale o originální trasu s vyhlídkami, středověkým hradem a samozřejmě jihomoravskými letními restauracemi s občerstvením. O tom, že za zábavou není třeba chodit daleko, přesvědčí i Den hudby na návsi Újezdu nebo vítání léta na zbýšovské cihelně. S muzikou, občerstvením a dobrou náladou. Problémy řešili v Rosicích. Na návrší Nejsvětější Trojice se objevil obrovský kokon. Při pokusu o jeho odstranění dokonce začala být agresivní zvířata okolo. Radnici nezbylo, než uspořádat mimořádnou schůzi a poprosit o pomoc občany. Vše v režii divadelního spolku Prádelna. A teď všem hezké prázdniny.

Květen 2016

K oslavám výročí narození našeho panovníka Karla IV. se připojila i zbýšovská škola. A dětem připravila zajímavé vyučování. Bavili se i studenti na zastáveckém gymnáziu. Žáci septimy a třetího ročníku si pro své přátele a spolužáky připravili majálesový kulturní program. Velkou sportovní událost hostili v Říčanech. Na národním šampionátu mažoretek a twirlingu České republiky cvičily bezmála čtyři stovky děvčat. A sportem se pokračovalo i v areálu říčanského koupaliště. Před létem tu každý porovnává svoji kondici. Bez ohledu na věk, na Běhání okolo říčanského rybníka. V Tetčicích a Rosicích se konaly tradiční pouti. V Tetčicích začínali slavnostní mší a pokračovali celodenním kulturním programem, v Rosicích se opět rozsvítila Trojice. Návrší nad Rosicemi hostilo divadelní soubory, kapely i místní děti z nejrůznějších kroužků. V Mikroregionu Kahan se opět soutěží mezi dětmi. První zastávka olympiády byla v kině Panorama a hledal se Talent mikroregionu. Další sportovní dny budou následovat v červnu. Květen byl také měsícem premiér. Anglickou situační komedií Brouk v hlavě se blýskl ochotnický spolek Ostroš, dětskou pohádku pro uzdravení malé Aničky zahráli malí divadelníci říčanského souboru Pozpátku. O tom, že jíst se dá fér a společně se přesvědčili účastníci Férové snídaně na rosickém zámku. Ochutnávali potraviny, za které se platí spravedlivá cena. Taková, která dává důstojný život těm, kteří ji pěstují a dodávají na trh. Burácení strojů ohlašovalo další ročník zakřanského Fechtl Cupu, vstup do startoviště mají pouze staré stroje s padesátkovým obsahem. A stejný hluk dělají i čerpadla při požárních útocích. Na zastáveckém stadionu proti sobě stálo více než třicet družstev z celé Jižní Moravy. Naopak klid a mír vládl v romantickém koutku újezdských lesů při Otevírání studánek. Lesní pohodu proříznul ostřejším rytmem jen zpěvák Petr Bende, který u Maťovy studánky prožíval své mládí. A v samém závěru měsíce už přichází první oslavy velkého svátku. Na zastáveckém hřišti slavily děti svůj mezinárodní den. Společně s kapelou Maxim Turbulenc.

Duben 2016

Že je mariáš královská karetní hra a k vítězství je třeba kromě letitých zkušeností i trocha hráčského štěstí si dokazovali karbaníci na Zbyngl cupu, mariášovém turnaji ve čtyřkách. S jarem přichází chuť vylepšit si svoje okolí. Ať už celorepublikovou akcí Ukliďme Česko, nebo například výsadbou desítek nových stromů podél cest, jako to podnikli v Rosicích. Než začne naplno turistická sezóna, ve Zbýšově si v muzeu lokomotiv překontrolovali všechny stroje. A poprvé pozvali na první zátop i veřejnost. Duben je měsícem, kdy už stačí jen mikina a může se vyrazit ven. Třeba za sportem. Na Aprílovém běhu v Zastávce si závodníci prověřili svoji kondici po zimě. Děti dováděly na stadionu Čechie i o dva týdny později na Čarodějném sletu. Nejen rychlost, ale také šikovnost a týmovou práci ladili malí i dospělí dobrovolní hasiči na prvním závodě letoška. Na újezdském obvodním kole v požárním sportu. S nabídkou pro nejmenší přišli hráči zastáveckého hokejového klubu. Hráči odloží hokejky a stávají se několik dní v týdnu učiteli. V bruslařské škole. Ukázkou vrcholového sportu bylo mistrovství České republiky v kuželkách v rosické kuželně. O titul mistra tu házelo osmačtyřicet nejlepších seniorských závodníků republiky. Za kulturou vyrazili hudební příznivci. V Babicích je k poslechu zvala trampská legenda Miki Ryvola. Společně s dalšími kapelami zahrál na 47. ročníku Babických písniček. Multižánrový večer nabízí zbýšovská pěvecká soutěž SuperKos. Jediný, kdo neměl na energií nabité akci čas na odpočinek, byla porota. Vybrat nejlepšího mezi čtrnácti finalisty byl těžký úkol. Pohodu jarního dne s písní a špekáčkem si užívali výletníci na třetím setkání u pamětního kamene na bývalé říčanské tvrzi. Kdo se několik kilometrů projde, určitě nelituje. Úžasným zážitkem nejen pro zasvěcené, je kulturistické Grand Prix Zbýšov, při kterém se volí miss bikiny žen a physique mužů.

Březen 2016

Poslední ples sezóny patřil k nejzajímavějším. Byl prvním počinem Klubu absolventů gymnázia T. G. Masaryka a každý, kdo přišel si pospíšil, aby právě vzniklou partu rozšířil o nového člena. Na začátku měsíce byla ještě kvůli počasí většina kulturních akcí směrována do sálů. V Zastávce se bavili především senioři na oslavách Mezinárodního dne žen. Ve Zbýšově koncertovali školáci ze základní umělecké školy a malé děti zase dováděly v kostýmech a maskách na maškarním karnevalu v Ostrovačicích. Z divadelních představení jsme navštívili přes čtyřicet let starou hru ořechovského divadla Jak Švédové L.P. 1642 Brno marně dobývali a Manželský trojúhelník, kteří pražští herci rozehráli ve zbýšovském kině Horník. Z hudebních večerů byla nejhojněji navštívenou akcí Retrozábava v Babicích. Sportovci měřili síly ve stolním tenise. Na každoročním jarním turnaji O pohár starosty v Zastávce. Další kulturní akce byly směřovány k Velikonocím. V Zakřanech zaháněli zimu vynášením Morany a pestrou výstavou prací školáků. Velkolepou ukázkou všeho, co umí vytvořit šikovné ruce se chlubili na jarní výstavě také v Kratochvilce a na Velikonočním kumštování v Rosicích. To už je konec měsíce a krásně svítí jarní sluníčko. Na jaro ostatně netrpělivě čekají i v Muzeu průmyslových železnic. S brigádou. Ta je posunuje o další stovky metrů k vysněnému cíli – zastáveckému železničnímu nádraží.

Únor 2016

V únoru se k plesové sezóně přidali i ostatkové slavnosti a dětské maškarní karnevaly. Náročný den mají v Říčanech. Ostatková veselice začíná několikahodinovým průvodem obcí. Vyhrává muzika a masky tančí, zpívají a zvou na večerní zábavu. Odpoledne se ještě stihnou bavit děti. V kulturním sále je tentokrát vítal Vojtěch Polanský a jeho Kamarádi. V Ostrovačicích si ostatky dělí do dvou víkendů. Na začátku měsíce zvou, na konci se baví na večerní ostatkové tancovačce. Na únor si se společenským večerem počkala zastávecká a zbýšovská radnice. Ve Zbýšově roztančili účastníky plesu žáci základní školy, v Zastávce představili nová vystoupení pro nastávající soutěžní sezónu mažoretky a junioři taneční školy Mighty Shake. Retroples v prostorách rosického zámku je poněkud jiného ražení. Hraje rocková skupina Gong a ve společenských oblecích byste tu někoho hledali jen stěží. Všichni se oblékli v duchu 80-tých let minulého století. Smokingy vyměnili za stetsony a vysoké kožené mokasíny i na koňáckém bále. Aby se jim lépe tančili veselé country tance. Všechny, kdo rádi cestují, nebo jen o exotických zemích sní potěšil Jiří Kolbaba. Ve Zbýšově se se svými příznivci podělil o zážitky a radil, jak na svých cestách správně fotografovat. Znamená to ale většinou nespat a našlapat desítky kilometrů. Sportovní událostí měsíce bylo krajské kolo poháru v karate. Pořadateli byl rosický klub Dragons a v tělocvičně školy se sešlo na dvě stě mladých sportovců.

Leden 2016

Hned druhý den nového roku pospíchali karetní hráči do Říčan. Začíná mariášová sezóna Vysočiny a Říčanský turnaj je prvním a nejvíce obsazovaným dnem. A body už se počítají. Na Tři krále zakoncertovali v kostele svatého Martina školáci ze základní umělecké školy. V programu měla přednost sborová vystoupení a v chrámové lodi kostela měla úžasnou akustiku. V polovině ledna začala v Mikroregionu Kahan plesová sezóna, která se protáhne až do března. V lednu se tančilo na Obecních plesech v Říčanech a Ostrovačicích. Společenský večer uspořádali i říčanští, rosičtí a zastávečtí hasiči a v Zastávce také zahrádkáři. Neopakovatelnou atmosféru má i Stužkovací ples gymnázia a Sportovní ples v rosickém Cristale. Letos slavili sportovci desáté jubileum. Volnější zábavu nabídla ve Zbýšově dvojice populárních bavičů, moderátor Karel Šíp a komik Josef Alois Náhlovský.