tlačítko návratu na úvodní stránku  Úvod

Magazín Kahan 2017

Prosinec 2017

Prosinec byl letos nabitý událostmi. Začátek adventu spadl až do první soboty měsíce, a tak se v obcích rozsvěcovaly vánoční stromy, zatímco na jiných místech se už konaly Mikulášské besídky. A družina Mikuláše, andělů a čertů obcházela návsi, náměstí i sály kulturních domů celý následující týden. Protože letošní adventní čas byl nejkratší možný, všechny kulturní akce následovaly těsně po sobě. Do Říčan se vrátila se svými spolužáky studentka muzikálového zpěvu Janáčkovy akademie múzických umění Klára Jelínková. A přichystala spoluobčanům úžasný hudební zážitek v podobě Vánočního koncertu. Ze stejně vydařených večerů se těšili i v Zakřanech a Zbýšově. V kostele sv. Martina a kapli sv. Donáta zněla vánočně laděná dechová hudba. Tradiční koledy, písničky a říkanky zněly i na jiných místech. Často si je přichystaly děti mateřských, základních a uměleckých škol, nebo kroužků. V Říčanech si vánoční večer připravila trojice herců divadla Kamarádi a rodina Ryšánkových, ve které zpívá opravdu každý. Vokální soubor Rosalky zazpíval zcela originální repertoár na rosickém zámku. Některé z písní byly napsány před více než pěti sty lety. Mezi další vydařené akce patřily dětské besídky, živé betlémy s lucernami skauty přivezeného světla, jarmarky a výstavky. O veselý závěr měsíce se v Říčanech postarali ochotníci svým Silvestrovským večerem a poslední kulturně společenskou akcí roku byl stejně jako loni rosický Silvestr v sále kulturního domu Cristal.

Listopad 2017

Dlouhé bílé šaty a padnoucí společenské obleky, slavnostní polonézou začíná první prodloužená letošního kurzu taneční školy Mighty Shake. A žáci, většinou studenti zastáveckého gymnázia, se chtějí pochlubit, které tance už znají. Rodičům, příbuzným, partnerům, nebo i svým profesorům. Sychravý listopad láká k návštěvě některého z kulturních večerů. Na začátku měsíce se divákům představil v roli naivního otce Petr Nárožný. Ve franouzské komedii Tebe bych v Paříži nečekala tatínku. Naopak v závěru měsíce, opět ve zbýšovském kině Horník, si diváci zazpívali známé písničky spolu se sourozenci Ulrichovými a legendární skupinou Javory. K nejoblíbenějším svátkům listopadu patří den svatého Martina. V Rosicích si ho připomněli Svatomartinským koštem letošního vína, ve Zbýšově tradičním jarmarkem. A ke tradičním akcím patří i společná vycházka dětí a rodičů do temného Začarovaného lesa v Zastávce. Za oblíbenými postavičkami dětských pohádek, příběhů a kreslených komiksů. Sport zastoupili v listopadu nejmenší hokejisté. Přípravka HC Zastávka trenuje teprve několik měsíců. V soutěži se ale nebojí postavit týmům, jako brněnští Warriors, nebo Orli ze Znojma.

Říjen 2017

Ostrovačickým svícením a štrůdlováním definitivně končí letní pohoda a začíná opravdový podzim. A na gurmánském setkání můžete ochutnat ze všeho, co podzimní zahrada přináší. Děti mezitím soutěží o nejkrásnější vyřezanou dýni. V Zastávce působí spousta spolků a organizací. Každý se baví něčím jiným. Zvládnout ale nejlépe úkoly konkurenčních oddílů a stát se nejuniverzálnějším spolkem může jen jeden. A musí zvítězit ve Tradičním víceboji v netradičních disciplínách. Na letošní počasí čekali pořadatelé drakiád léta. Silný vítr honil po modré obloze stovky dráčků na drakiádě v Rosicích. A foukalo i na zastáveckém stadioně. Na kutě se chystají i trpaslíci v Ostrovačicích. Celé léto cestovali a užívali si v chaloupkách na stráni Trpaslíkova, teď musí do svého zimoviště. A děti je společně vyprovodili. Poslední ze serie soutěží mají před sebou hasičtí dobrovolníci v Zastávce. Silový závod v disciplínách tu končí zajímavě. V zásahovém obleku si soutěžící vyběhnou všechny schody gymnázia. Od sklepa až po nejvyšší patro. Přes zimu pak mohou odpočívat. Veselo bylo v Říčanech. Pozdní datum se vyplatilo krojované chase, která se protancovala ulicemi při mladých hodech až ke kulturnímu domu. Na večerní hodovou veselici. O několik dnů později se loučili se sezonou sportovci. Posledním závodem v areálu rybníka je Říčanský běh pro všechny generace. Kdo ušetřil trochu sil, prošel se setmělou obcí v dlouhém lampionovém průvodu. A na závěr dne viděl vysoko nad hlavou bohatý ohňostroj. Až do listopadu mohou všichni odvážlivci navštívit výstavu strašidel ve zbýšovském kulturním centru. Přivezlo ji plzeňské divadlo a součástí je i několik odpoledních projekcí strašidelných dětských filmů.

Září 2017

Po nádherných letních prázdninách se v letošním září trochu kazilo počasí. Na Rozmarýnových hodech v Tetčicích nebo Václavských hodech v Ostrovačicích si ale poradili i s mokrou variantou. Průvod s vyzvedáváním stárek nahradili programem v sálech sokoloven. Větší štěstí měli v Neslovicích. Tady si po loňských opravách hlavní silnice konečně mohli hodů užívat naplno. Září je také posledním měsícem sportování na otevřených prostranstvích. Na prestižním závodě horských kol – Říčanské tour startovalo téměř 150 závodníků. Jen o týden později se v areálu říčanského koupaliště sešli běžci na závodech v orientačním běhu. Na kopci nad Neslovicemi, na ranči Hot Hill, se konalo první mistrovství České republiky v country ježdění na koních Extreme Trail Czechia. S kulturních představení jsme s kamerou navštívili dva divadelní večery. Ve zbýšovském kině Horník představilo divadlo Artur komedii Můžu k Tobě?, v Říčanech se dvojice herců Stanislav Zindulka a Daniel Tůma zamýšleli nad hořkostí a smutkem stáří, zatvrzelostí a nevyřízenými věcmi v rodinných vztazích. Mnohé změnili Návštěvy u pana Greena. Děti se na začátku školního roku bavily ve zbýšovském lese. Na pohádkovou cestu je pozval permoník. Na lesní dobrodružné výpravě pak školáci a předškoláci plnili úkoly a bavili se. Zábavné odpoledne prožily celé rodiny i v zámecké zahradě. Tentokrát byla návštěva tatínka povinností. Táta dnes frčí je akcí právě zaměřenou na to, aby si také otcové užili společný čas se svými dětmi. A tomu byly úzpůsobeny i úkoly, které společně plnili. K největším svátkům podzimu patří Česnekové slavnosti v Rosicích. Gurmánskou akci doprovází bohatý kulturní program jen týden před velkým Hornickým dnem. Na svátek černého řemesla přijede do Mikroregionu Kahan parní vlak, který přiveze stovky turistů. Ti se pak na celý den rozejdou po okolních obcích. Zábavu pro děti, zahrádkářskou výstavu nebo farmářský trh zažijí v Zastávce. V Babicích mohou uspokojit své chuťové pohárky na Gulášfestu a ve Zbýšově mají možnost projet se na úzkorozchodných tratích s parními, nebo důlními lokomotivami. Muzeum průmyslových železnic končí Hornickým dnem turistickou sezónu. V září jsme se podívali také na další setkání klubu absolventů zastáveckého gymnázia, nebo setkání seniorů Mikroregionu Kahan a na dětský den plný zábavy na říčanské lihovarské louce. Společně s nevidomými jsme prožili krásné odpoledne s koncertem na podporu nadace Světluška, nebo otevírali nové sportoviště u Ostrovačické školy.

Srpen 2017

Prázdninové dny obohacují dětem příměstské tábory. A v našem mikroregionu je jejich nabídka rozmanitá. Zastávecký Dům dětí a mládeže dokonce pořádá týdny pro školáky celé léto. Ve Zbýšově měli letos dva, pirátský a námořnický. V polovině srpna vyrušil prázdninový klid hluk motorů. Staré veterány se sjížděly na tradiční výstavu do Zbýšova. V letních měsících se hodně budovalo v Ostrovačicích. Při zemních pracích tu elektrikáři objevili kosterní pozůstatky. Archeologové určili jejich stáří na tisíce let. Nejživěji bylo na konci prázdnin. Na zábavných odpoledních setkáních v Říčanech nebo Zastávce se děti loučily se dvěma měsíci volna. A předposlední den prázdnin byl ve Vysokých Popovicích pohádkový. Vyhlášená cesta pohádkovým lesem opět přilákala stovky návštěvníků. Celé září si můžete prohlédnout pestrou výstavu obrazů tetčické malířky Soni Štossové. V regionálním informačním centru v Zastávce.

Červenec 2017

Školní prázdniny začaly sportovním dnem. U říčanského rybníka si soutěžící všech věkových kategorií vyzkoušeli tři náročné disciplíny. Na X-triatlonu plavali, jezdili na kole a běhali. O Cyrilometodějském svátku, na tradiční pouť ve Zbýšově, se lidé bavili s Dechovou muzikou Romana Horňáčka na zahradě Hornického domu. Na červenec se v Rosicích těší milovníci hudby a kvalitního piva. Obojí si mohou vychutnat na Setkání pivovarů na rosickém zámku. Příznivci koní se sejdou v závěru měsíce u příležitosti Vozatajských závodů. Poslední víkend začíná country zábavou. V sobotu se celý den závodí ve formanské jízdě, soutěži v ovladatelnosti klády nebo těžkém tahu chladnokrevných koní. I v dnešní moderní době monou děti zažít krásný tábor uprostřed přírody. Na břehu řeky Oslavy tábořili mladí hasiči ze Zastávky a dalších hasičských sborů.

Červen 2017

Začátek měsíce byl slavnostní, po dvou letech se dočkali v Říčanech chlapi a uspořádali Ženáčské hody. Samozřejmě v doprovodu manželek. A stále ještě oslavovaly svůj mezinárodní svátek děti. V Neslovicích dobrodružnou cestou pirátským životem, ve Zbýšově společně s indiány a kovboji na divokém západě. A školáci se bavili i při dětských hodech v Ostrovačicích, nebo na cestě zakřanským pohádkovým lesem. V závěru Říčanského kulturního jara si návštěvníci koncertů poslechli Vladimíra Mišíka a jeho Etc… . O několik dnů později je čekalo vystoupení studentů muzikálového herectví brněnské JAMU. Do třetice zněla hudba Újezdem u Rosic. Slaví tu už dlouhá léta Mezinárodní den hudby a každým rokem se více podobá hodové veselici. I s tančením besedy. Celý víkend se návštěvníci bavili na rosické pouti. Už potřetí se dění soustřeďuje především do okolí kaple Nejsvětější Trojice. Vrcholem programu bylo letos vystoupení skupiny The Tap Tap. Velké oslavy provázely i jubilejní výročí vzniku zastávecké Tělovýchovné jednoty Čechie. Program byl samozřejmě fotbalový. Zahráli si staří páni, děti i domácí „Áčko“. Proti Mercedes teamu Petra Švancary. Kdo se rád hýbe a baví ho sport, vyrazil na kole na oblíbenou Tour de Veveří. A celé rodiny se toulaly okolím hradu jednu krásnou červnovou neděli.

Květen 2017

V květnu se v Mikroregionu Kahan konaly zajímavé akce každý den. Sportovci se těšili na Běhání okolo říčanského rybníka. Závod je otevřen všem věkovým kategoriím a bez obalu zhodnotí kondici po zimních měsících. A běhali i dobrovolní hasiči. V Újezdu na obvodním kole Moravské hasičské jednoty, nebo na pohárové soutěži v Zastávce. A dobrovolníci mají i důvod k radosti. Na konci měsíce převzali říčaňáci zbrusu nové zásahové vozidlo. A slavili spolu s dětmi na zábavném odpoledni. Mezi sportovní akce patří i zakřanský Fechtl Cup. Třicítka jezdců na padesátkách se pere o prestižní vítězství. Na desetikolovém závodě ulicemi obce. Na koncertech se v květnu vystřídali přední muzikanti. V Říčanech vítal jaro Petr Bende a na konci měsíce ho na stejném místě vystřídal Robert Křesťan s Druhou trávou. V rámci Hudebních slavností si rosičtí školáci zazpívali se zpěváckou legendou Václavem Neckářem a na oslavách dne dětí v Zastávce zase vystoupilo trio Bombarďák. Hvězdy, které mají budoucnost před sebou si zazpívaly i na zbýšovské soutěži Superkos. Divadelní příznivci se dočkali nové sezónní premiéry divadla Ostroš. Na podium sokolovny přijela Werichova Teta z Bruselu. Profesionální herci zase bavili diváky ve Zbýšově a potvrdili, že Příbuzné si nevybíráme. K dalším zajímavým akcím patřila Tetčická pouť s bohatým doprovodným programem. Jarní oslava studentského života zastávecký gymnazijní Majáles, nebo otevírání turistické sezóny v areálu Muzea průmyslových železnic. A v každé obci mikroregionu se toho událo ještě mnohem více…….

Duben 2017

1. dubna lákali pořadatelé nové sportovní akce na osvěžující koupel. Kdo se namočil v říčanském rybníce, získal odznak Říčanský otužilec. Na mariášový Zbyngl Cup přišlo letos nebývalé množství hráčů. Kromě přátelské atmosféry je lákají i zajímavé ceny a také poslední možnost si u hospodské hry zapálit cigaretu. Z dubna měli radost příznivci hudby. V Babicích se s legendárním písničkářem Vojtou „Kiďákem“ Tomáškem sešli trampové. Na 48. ročníku Babických písniček. Své příznivce má i Vlasta Redl. V Říčanech oslavil s vyprodaným sálem své narozeniny. A milovníci vážné hudby se mohli nechat unášet úžasnou kombinací hoboje a harfy na rosickém zámku. Dvojice předních českých hudebníků tu představila nové album Impressions. Na stejném místě si lidé užívali o čtrnáct dnů dříve Velikonoční kumštování. Jarní oslava života je ukázkou zručných řemeslníků, bohatého kulturního programu a také degustační zážitek. Na letošní duben budou navždy vzpomínat zbýšovští hasiči. Po devadesáti letech se přestěhovali do nové moderní hasičské zbrojnice a u slavnostního otevření navíc nechybělo nové zásahové vozidlo. Důvod k radosti měli také sportovci. V Rosicích dosáhly kuželkářky poprvé až na samotný vrchol nejvyšší soutěže. Jsou mistryněmi České republiky se vstupenkou na Mistrovství světa. Grand Prix Zbýšov – kulturistická soutěž ve physique mužů a bikiny fitness žen si za tři roky své existence vysloužila pověst prestižní soutěže s celorepublikovou účastí. Uvolněnou a přátelskou atmosféru zase nabízí hasičská soutěž Memoriál pana Josefa Pavlíčka v Říčanech. Je vzpomínkou na dobrého kamaráda a sportovní zapálení se tu nemusí brát až tak vážně. A tetčický Velikonoční beránek se hraje na plno až do konce. Ceny za umístění na bedně jsou totiž sudy piva. A prestižní pohár, který získává vítězný tým na celý rok. Na konci měsíce zahráli malí herci ochotnického divadla Pozpátku v Říčanech svým vrstevníkům pohádku. Nezbednou s pera Josefa Lady.

Březen 2017

Až do března se přehouply ostatkové veselice v Ostrovačicích. Maškarní průvod z konce února doplnilo karnevalové odpoledne pro děti a poostatková zábava. Posledním společenským večerem letošní sezóny, který jsme navštívili, byl Ples Klubu absolventů zastáveckého gymnázia. A je vidět, že střední škola dokáže spojit několik věkových generací. Začátek března je spojován i s oslavami Mezinárodního dne žen. Společenské odpoledne „Dámy na tahu“ na rosickém zámku láká na moderní masáže, účesy, nebo líčení. V doprovodném programu vystoupily baletky umělecké školy, dámský klub z Brna a pěvecký sbor Rosalky. A v zastáveckém dělnickém domě prožil krásné odpoledne každý, kdo upřednostňuje tradiční způsob oslav. Milovníky cestování potěšili ve Zbýšově manželé Márovi. Tentokrát detailně procestovali Pyrenejský poloostrov. Z hudebních večerů března patří už léta k nejvyhlášenějším událostem babická retrozábava. O to víc, když letos zvala na parket skupina Regon. Komornější prostředí zvolil pro setkání s posluchači Roman Horký. S Kamelotem zahrál v říčanském salonu U Pytlíka. A příznivcům divadla přijel večer zpříjemnit Oldřich Vízner. S humornou hrou o dvou vesničanech, kteří si mimozemšťany získají vynikající Zelňačkou. V březnu vrcholí i celoroční snažení hokejového klubu Zastávka. Dětské tréninky zakončilo první opravdové utkání s vrstevníky z Náměště. Hokejové družstvo dospělých zase dosáhlo historického úspěchu. V krajské soutěži mají bronz. Ze sportovců se činili i rosičtí karatisté. Už podruhé hostili krajskou pohárovou soutěž dětí a školáci sbírali medaile. V Zastávce se už tradičně sešli hráči stolního tenisu. A poprvé zůstal putovní pohár starosty obce na domácí půdě. Jarní příroda láká k vycházce. Můžete vyrazit například do rosické obory. Od konce měsíce Vás lesem provede nově zbudovaná stezka plná zajímavostí, odpočívek, vyhlídek a interaktivního poznávání pro děti.

Únor 2017

Zahrádkáři v Zakřanech odpočívají před sezónou a na odpolední setkání si přizvali cimbálovou hudbu Slováček z Brna. V Mikroregionu Kahan i v únoru pokračovala nabídka plesů a maškarních karnevalů. V zastáveckém Dělnickém domě uspořádali společenský večer sportovci Čechie, ve Zbýšově až do konce měsíce čekali s reprezentačním plesem obce a školy a na rosickém zámku se na retroplese bavili návštěvníci v duchu rokenrolové éry. Na maškarním karnevalu v Zastávce zavítal k dětem Ken a Stuart z velké rodiny Mimoňů a masky a převleky ovládly na celou sobotu i Tetčice a Říčany. Při ostatkových slavnostech.

Leden 2017

Hned po Novém roce spěchají karbaníci do říčanského kulturního domu. Láká je ligový turnaj v mariáši a ten říčanský, je nejobsazovanější v celé sezóně Dálniční ligy. Jen na okamžik se doma zastavila cestovatelka Ivana Malá. A uspořádala besedu v novém Regionálním informačním centru na zastáveckém nádraží. Poutavé vyprávění o zemích jihovýchodní Asie bralo dech. Plesová sezóna se v Mikroregionu naplno rozejela v polovině měsíce. Prvním plesem vůbec, byl „Stužkovák“ zastáveckého gymnázia. Každý víkendový den se pak tančilo jinde. Svůj večer pravidelně pořádají Říčany a Ostrovačice, hasičské spolky, nebo také zastávečtí zahrádkáři. Se svými přáteli se chtějí setkat i orientální tanečnice ISIS ve Zbýšově. Kdo si chce popovídat s partou Říčanských dobrovolníků, musí se brodit sněhem až doprostřed říčanského lesa. Vycházka a opékání špekáčků na zámečku ale stojí za to. Děti ve Zbýšově, přestrojené k nepoznání pospíchaly na první maškarní karneval. Masky a převleky vytáhnou v únoru ještě několikrát. Na konci měsíce se dočkali ostrovačičtí školáci nové přístavby a celkové modernizace základní školy.