tlačítko návratu na úvodní stránku  Úvod

Magazín Kahan 2018

Prosinec 2018

V prosinci zavládla v našem mikroregionu předvánoční nálada. Od rozsvícení vánočních stromů o první adventní neděli následovaly ve mnoha obcích Mikulášské nadílky a besídky. Klid a pohodu našli lidé na vánočních koncertech, ať už v Zakřanech a Zbýšově ve chrámových lodích kostelů, nebo v sálech při žákovských koncertech žáků ZUŠ. A děti se představily i v posledních předvečerech vánoc. Společně s občany si zazpívaly pod vánočními stromy, nebo u živých betlémů. S končícím se rokem plným práce, ale také soutěžních úspěchů se rozloučil i oddíl mažoretek v Říčanech. Ukázkou všeho, co se děvčata ve stávajícím roce naučila. Vánoce z jiného úhlu pohledu přiblížil svým příznivcům v Rosicích známý pohádkový režisér Zdeněk troška. A v předvečer posledního dne roku se naopak představili říčanští divadelní ochotníci. Z divadelních postřehů, scének a humorných situací na podiu vytvořili spoluobčanům Říčanský Silvestr. Šťastný a veselý nový rok.

Listopad 2018

Výročí sta let od založení samostatné Československé republiky bude ve Zbýšově připomínat dlouhá lipová alej. Společně ji vysadily spolky, organizace i rodiny, které tu žijí. Z kulturních a společenských akcí patřilo k nejnavštěvovanějším divadelní představení Víš, že vím, že víš….. v hlavní roli ve zbýšovském kině Horník excelovala Simona Stašová a Michal Dlouhý. Lidé se bavili také na rosickém zámku. Na tradiční akci milovníků vína Svatomartinském koštu. Děti pospíchaly do zámeckého kulturního centra za svojí zábavou. Tančení, skotačení a soutěže si do syta užily na Strašidelném bále. Naopak dobrodružství zažily v zastáveckém lesoparku. Do začarovaného lesa totiž vyráží až po setmění a na cestu za pohádkovými strašidly, princeznami a kamarády, si svítí jen lucernami, nebo lampiony. Na konci měsíce zazpíval svým věrným posluchačům ve Zbýšově Jakub Smolík. Vrací se sem po devíti letech a znovu se těšil z plného sálu diváků. Od sportu k zábavě. Takhle oslavili 30 let posilovny v Říčanech. Kulturisté celé dopoledne soutěžili v moderní tělocvičně, s malou přestávkou pokračovali společenským večerem v kulturním domě. Chuť vítězství ochutnali i malí hráči hokejového klubu Zastávka. Přípravka hrála tentokrát doma, na rosickém zimním stadionu. A i když se výsledky nezapisují, každý gól si děti dobře pamatují. Do sportovního sálu gymnázia se sjelo bezmála dvě stě padesát dětí z dobrovolných sborů Moravské hasičské jednoty. Aby prokázaly své znalosti a šikovnost na vědomostně dovednostní soutěži Soptík. Měsíc zajímavých akcí se přehoupl do prosince. A druhého začíná adventní kalendář. Rozsvěcují se vánoční stromy a do vánoc už chybí pouhých 23 dní.

Říjen 2018

V říjnu se lidé schází u ryze podzimních zábav. Na drakiádách pouští své dráčky po obloze, v Ostrovačicích zase soutěží o nejkrásněji a nejoriginálněji vyřezávanou dýni. Je také čas posledních letošních špekáčků a v Zastávce děti ochutnaly při drakiádě i brambory pečené v popelu. Před blížící se zimou je třeba schovat i vousaté kamarády v ostrovačickém Trpaslíkově. V Říčanech si děti i dospělí vyzkouší, jakou si vybudovali přes léto fyzickou kondici. Říčanský běh prověří každého. S běháním se museli smířit i hasičtí dobrovolníci, kteří se postavili na start posledního letošního závodu v disciplínách TFA. Po náročných silových stanovištích je čekali schody základní školy. V plné zásahové výzbroji. Krásné počasí přálo všem, kdo mají rádi zvířátka. Vrata zemědělské společnosti GenAgro se otevírají jen jedenkrát za dva roky. A tentokrát svítilo návštěvníkům k výjimečnému dni sluníčko. A venkovní podzimní atmosféru si užívala i chasa na krojovaných hodech v Říčanech. Besedy si tento rok připravili dokonce dvě. Odpoledne zatančili Slovenskou, na večerní zábavě přivítali hodovníky Moravskou. Ze společenských a kulturních akcí uvnitř sálů, jsme navštívili oblíbené setkání seniorů Mikroregionu Kahan a úžasný večer se známými tvářemi. Diváky ve Zbýšově bavily herečky a Ivanka Devátá, Ivana Andrlová, moderátor Aleš Cibulka a italský zpěvák Andrea Andrei. Závěr měsíce se odvíjel v duchu oslav výročí 100 let Československa. Významnou událost si připomněli společenským setkáním v Zastávce, bohatým komponovaným sobotním programem v Rosicích a lampionovým průvodem a ohňostrojem v Říčanech.

Září 2018

Září je měsícem tradic. Krojovaná chasa vyráží za doprovodu dechové muziky, nebo také páru koní, na průvod do ulic, aby pozvala všechny sousedy na hodovou tancovačku. Rozmarýnové hody se pořádají v Neslovicích a Tetčicích, v Ostrovačicích slaví na svatého Václava. Po letních měsících odpočinku a dovolených, přichází na řadu opět kolektivní sporty. Na začátku měsíce se rozjedou do okolí Říčan desítky závodníků na vyhlášené cyklistické Říčanské tour. Svůj turnaj pořádají už bezmála dvě desetiletí zbýšovští nohejbalisté a sílu, zručnost a vytrvalost, prověří při Říčanské plíci hasičtí dobrovolníci. K příjemnějšímu přechodu do školních lavic pomáhají dětem víkendová zábavná odpoledne. Pohádkové lesy ve Vysokých Popovicích a Zbýšově jsou už neodmyslitelnou součástí začátku září. A bavit se chtějí i dospělí. Ať už profesionálními herci na představení Tři v háji ve zbýšovském kině Horník, nebo při adrenalinovém odpoledni Tradiční víceboj v netradičních disciplínách, kde spolu soutěží o prestižní pohár zastávecké spolky a organizace. Akcemi, které dokáží přilákat návštěvníky sami, jsou gurmánský Gulášfest v Babicích a Česnekové slavnosti v Rosicích. Voní totiž na dálku a v Rosicích mají navíc nový úlovek zapsaný v české Guinnessově knize rekordů. Září vygraduje velkým svátkem bývalého hlavního řemesla našeho mikroregionu Hornickými slavnostmi. Tentokrát v novém kabátě, s prohlídkou dolu Simson, výšlapem na haldu a kulturním odpolednem v zahradě zastáveckého Dělnického domu.

Srpen 2018

V polovině léta je příjemným zpestřením klidných víkendů Výstava a burza veteránů. Do Zbýšova se každoročně sjíždí dlouhá řada historických motocyklů a automobilů a nejinak tomu bylo i letos. Zastávecký kuličkářský spolek Zastávecká koule oslaví teprve jeden rok svého trvání. Po jarním turnaji masters si ale klub troufl na pořádání Mistrovství České republiky klubů. A v konkurenci špičkových sportovců se neztratili. K dalším výjimečným sportovním okamžikům léta patří i dětské rybářské závody na říčanském rybníku Renerák, nebo turnaj v beach volejbale na říčanském koupališti. Ze sychravého podzimu doprostřed léta přesunuli ve Vysokých Popovicích hodové veselení. A k tradiční lidové slavnosti jim přálo krásné počasí. Stejně tak se vyvedl i celý víkend Městských slavností v Rosicích. Rosice jsou už 111 let městem, mají svůj znak a prapor, a zajímavé výročí oslavili hudbou divadlem i řínčením středověkých mečů. Jak se na začátku léta zdály prázdniny nekonečné, přece jenom nadešel čas na další školní koloběh. Předtím se ale děti pobavily na Dětském odpoledni pro širokou veřejnost. Na dovádění, soutěžení i pěkné divadelní představení je každoročně do Říčan zve firma Startech.

Červenec 2018

Na prahu léta se v Mikroregionu Kahan sportovalo i slavilo. V Zastávce si nedávno vzniklý Klub kuličkářů troufl uspořádat celorepublikový turnaj Masters. A dařilo se jim nejen po stránce organizační. V Říčanech zase sportovci zkoušeli, kdo z nich nejlépe zvládne závod se třemi rozdílnými disciplínami. Na X-triatlonu rozhoduje celkový čas plavání, běhu a jízdy na kole. Při oslavách stoletého výroční vzniku republiky lidé v Zastávce vítali prezidenta Masaryka a celý den se bavili v okolí regionálního informačního centra. V Říčanech slavili Den obce a otevření volnočasového areálu na Marečkově louce. Státní svátek 5. července si připomínají v Újezdu u Rosic a Zbýšově hudbou. Muziku, šermířské souboje, zručné řemeslníky a dobré občerstvení najdete na újezdském jarmarku, Slovácká kapela Romana Horňáčka baví posluchače v zahradě Hornického domu ve Zbýšově. Další hlučnou akcí léta, plnou dobré zábavy a netradičních pivních specialit, doplněnou širokou nabídkou kapel, je Setkání malých pivovarů na rosickém zámku. O týden později se pod šlechtickým sídlem prohánějí nejzkušenější vozatajové naší republiky na nominačních Vozatajských závodech. Snaží se tu zajistit si postup na mistrovství republiky, nebo Evropy. Jeden z teplých podvečerů jsme využili k návštěvě paní Emilie Skokanové v Zakřanech. Je jí 100 let a narodila se v Rakousko – Uhersku.

Červen 2018

Začátek června vypadal v našem mikroregionu, jako uprostřed léta. A krásné počasí se hodilo při pořádání nejrůznějších akcí pro děti. První den v měsíci slaví svůj svátek, a zábavné odpoledne jim připravili ve všech obcích sdružených v Kahanu. Dobrodružnou výpravu do lesa zažily děti v Neslovicích, v Rosicích ožil zábavou celý zámek. Malí školáci a předškoláci si zahráli nejrůznější soutěže a hry a nakoukli i do jednotlivých kroužků Střediska volného času. V Zastávce o první červnové sobotě soutěžili malí hasiči a odpoledne se přidali k velké oslavě, která se na stadionu Čechie protáhla až do večera. Hasičské téma je hlavní náplní i říčanského Soptíka. Ve Zbýšově si zahráli oslavenci na dávné doby pravěku. Učili se žít, lovit, vařit a také utíkat před dravou zvěří. V červnu pokračovala i oblíbená olympiáda Mikroregionu Kahan. Po úvodním talentovém kole žáků II. stupně základních škol se na hřišti Čechie v Zastávce sešli ke sportovnímu zápolení žáčci mateřských škol, ve Zbýšově je druhý den vystřídaly děti z nižších ročníků základek. A nabídka sportovních a kulturních akcí určených dětem nebrala konce. O posledním školním měsíci roku se chtějí pochlubit i členky ( a členové) oddílů aerobiku. Slavnostní akademie na rozloučenou s rokem uspořádali v Říčanech a Zbýšově. Malí hodovníci, oblečeni do ostrovačických krojů se roztančili ulicemi Ostrovačic. A proskotačili se celým odpolednem přímo do večerní zábavy. S myslivci, rybáři, stopaři a sokolníky se zase děti potkaly v areálu zakřanské myslivny. Hned na druhý den potom pomáhali školáci svým oblíbeným pohádkovým hrdinům na protější straně obce, v Pohádkovém lese. Naopak děti si zase chystaly překvapení pro rodiče a dospělé. V Říčanech to bylo autorské divadelní představení Válka knoflíků v podání herců malé scény spolku Pozpátku. Na výroční slavnosti zastáveckého Domova pro seniory zpříjemnili klientům odpoledne žáci mateřských škol a volnočasových kroužků tancem a v Újezdu u Rosic ovládla podium krojovaná chasa. S dětskou verzí České besedy. Děti ze zájmových kroužků zapracovaly také na programu Zastávecké pouti. Po létech se vrátila na své historické místo doprostřed obce a vyvrcholila hudebním festivalem. Vrcholnou sportovní událostí měsíce byl pak prestižní fotbalový zápas. V Zastávce měřil své síly v rámci letní přípravy Slovan Bratislava s brněnskou Zbrojovkou. Pro diváky to byl krásný sportovní zážitek. Kdo by rád sportoval, ale ještě nenašel ten správný sport, s určitostí by si vybral na Festivalu netradičních sportů, který se konal v polovině měsíce opět na zastávecké Čechii.

Květen 2018

Konečně je tu květen a s ním přicházejí do našeho mikroregionu konečně i sportovní a kulturní akce pod širým nebem. Na začátku měsíce ocenili krásné počasí sportovci, kteří se účastnili Říčanského běhu kolem rybníka. Kdo dává přednost pomalejšímu tempu, vyrazil na výlet. Na zbýšovském pochoďákovém dni si každý vybral cestu podle svých chutí a sil. Naopak Trojpochod má pevnou trasu. Ta spojuje Rosice, Zastávku a Babice. Jinak ale mají výletníci svobodu pohybu. Začněte, nebo skončete, kde a kdy se Vám zachce. Co je hlavní, pomáháte dobré věci. Stejně jako při nohejbalovém turnaji ve Zbýšově. Každý, kdo přišel, si zasportoval a zažil zajímavou sobotu a nemocným dětem přibylo na potřebném kontě přes padesát tisíc korun. Květen je i měsícem poutí. Na svatého Floriána se koná v Tetčicích. V areálu sokolovny se děti vyřádily na atrakcích, zatleskaly kulturním vystoupením svých vrstevníků a trochu se bály smrťáka při šermířském vystoupení. Život ale, jako vždy, zvítězil. O posledním víkendu přišla pouť i do Rosic. Na návrší Nejsvětější Trojice se celou sobotu lidé bavili vystoupením dětí, bubeníků, cirkusáků, nebo hudebních skupin. O kulturu celkově nebyla nouze. Po létech zavály toulavé džíny do Zbýšova zpěvačku Věru Martinovou. Její písně zná každý a tak sál kina Horník brzy pulsoval hlasitým notováním se zpěvačkou. O program v dalších obcích se starali ochotníci. V Ostrovačicích premiérou hry Slíbené Rolexky, v Říčanech dětským ztvárněním Příhod Ferdy Mravence a brouka Pytlíka. K dalším nezapomenutelným okamžikům patří gymnazijní studentský majáles, výprava s probouzením trpaslíků v Ostrovačicích, nebo otevírání sezóny Muzea průmyslových železnic. Své kousky předvedli také dobrovolníci z hasičských sborů v okolí. V květnu začínají soutěže v požárním sportu. Obvodním kolem v Újezdu u Rosic.

Duben 2018

Hned první den nového měsíce si vyzkoušeli na vlastní kůži chladivou vodu říčanského rybníka otužilci. A po loňské premiéře jich výrazně přibylo. V dubnu se vůbec hodně sportovalo. Děti a několik trénovaných tatínků si protáhli svaly na Aprílovém běhu v lesích okolo Zastávky, v tělocvičně základní školy v Rosicích se na tatami snažili mladí karatisti, šlo jim o postup do vyššího kola celostátního mistrovství. A skvěle se sezóna podařila rosickým kuželkářkám. Zvítězili v nejvyšší republikové soutěži a jako bonus si Natálie Topičová o čtrnáct dní později vyházela titul Mistryně ČR v juniorech. Všem sportovcům poděkovalo město na sportovním večeru na rosickém zámku. Těm nejúspěšnějším předala radnice ocenění. O postup se snažily také mažoretky. Na krajském kole soutěže, kterou navíc zakřanský oddíl pořádal. A sportovním měřením sil v požárním útoku oslavili své jubileum říčanští dobrovolníci. V obci působí už 130 let. Ve Zbýšově zase ke své práci získali dobrovolníci nový zásahový vůz do těžkého terénu. O tom, že členové hasičských sborů pomáhají nejen při požárech se přesvědčili, mimo jiné, i zastávečtí občané. Desítky brigádníků, v čele s místními hasiči, poklízeli v rámci akce „Ukliďme Česko“ celou obec. V kultuře se tentokrát ukázali říčanští ochotníci. Hra Lékařské tajemství nabídla vše, co má dobrá komedie mít. Scénář navíc napsal jeden ze členů souboru. Bavit se přišli diváci, kteří mají rádi neotřelý humor, do sálu městského kulturního centra ve Zbýšově. NaMikrofon se jim představila trojice komiků v čele s Pavlem Tomešem. Babickým písničkám je 49 let. Nejstarší festival v České republice oslaví příští rok velké jubileum. Rázní trampové se ale bavili i letos. Od dubna zdobí prostory Regionálního informačního centra v Zastávce pamětní deska. Připomíná spisovatele a ředitele Dolu Julius Mirka Elpla. Závěr měsíce už patřil čarodějným rejům. Ve Zbýšově hořela bezmála čtyřmetrová hranice. Mnohem menší ohýnek, ale i krásnou atmosféru, mělo i tradiční Setkání u pamětního kamene v říčanských lesích. Jako vždy, ve státní svátek 1. máje.

Březen 2018

Narodila se přesně o devět měsíců dříve, než vznikla samostatná Československá republika, 28. února 1918. Paní Emílie Skokanová ze Zakřan slaví neuvěřitelné sté jubileum a hodně zdraví do dalších let ji popřála rodina i zakřanská radnice. V březnu slaví svátek i všechny ženy. Mezinárodní den si připomněly ve Zbýšově příjemnou besedou s herečkou Naďou Konvalinkovou, v zastáveckém dělnickém domě příjemným posezením s hudbou a tancem, v Rosicích šly dámy na tah. V sále zámeckého kulturního centra se nechaly celé sobotní odpoledne hýčkat masérkami, kadeřnicemi a kosmetičkami. Na závěr plesové sezóny si nechaly svůj večer zakřanské mažoretky a děvčata předvedla nacvičená vystoupení pro nadcházející soutěžní sezónu. A už třetí společné setkání v rytmu hudby si užili také absolventi zastáveckého gymnázia. Zábavu, masky a převleky si užívali všichni, kdo přišli na dětský karneval nebo poostatkovou zábavu do Ostrovačic, a na vyhlášenou retrozábavu v duchu minulého století do Babic. Z kulturních akcí na podiu jsme zavítali na divadelní představení do Zbýšova, se Simonou Stašovou a Oldřichem Víznerem, nazvané Římské noci. V Říčanech pobavily především děti Podivuhodné příhody pana Pimpipána a v závěru měsíce přišli nejmenší ratolesti do Zbýšova rozesmát oblíbení Čiperkové. Sportovního zápolení a měření sil si užívali v Říčanech poprvé na ledové ploše v nově vybudovaném areálu, uspořádali turnaj Říčany proti celému okolí Winter Classic. Ve sportovní hale gymnázia zase soupěřili hráči ping pongu. O pohár starosty obce. Konec měsíce už avízuje blížící se svátky jara. Velikonoční kumštování na rosickém zámku se koná vždy týden před svátkem samotným a je jedinečnou příležitostí potkat se po zimě se známými, popovídat si, ochutnat dobroty na prvním farmářském trhu a nakoupit vše potřebné pro zdárný průběh Velikonoc.

Únor 2018

Čas masopustových veselic vyšel letos hned na začátek února. A v Říčanech znamená celý den pobíhání, zpívání a zábavy v maskách a kostýmech. Po slavnostním průvodu se v kulturním domě baví celé odpoledne děti a večer je vystřídají dospělí. V Ostrovačicích se zase v průvodu toulají maškarečníci ulicemi obce celý den. A poostatkovou zábavu si nechají až na březen. V duchu karnevalů se baví i v Tetčicích. Po odpoledním dětském karnevalu je slavnostní defilé masek na večerní zábavě opravdovým zážitkem. Do druhého měsíce se přesunula i nabídka společenských večerů. Na školním plese ve Zbýšově předtancovávali deváťáci a došlo i na jejich pasování do řad absolventů. Na sportovním plese v Zastávce zase dámy v dlouhých šatech a muži v oblecích soutěžili. I pod společenským oděvem zůstávají sportovci. Velký výběr byl také v kulturní nabídce. Ve Zbýšově hrálo divadlo Dany Homolové komedii Tchýně na zabití, v Říčanech besedoval s diváky Miroslav Donutil a v samém závěru měsíce rozehrál úžasnou partii Miroslav Táborský. Jediný herec na podiu si v grotesce Blázinec zahrál neuvěřitelných patnáct rolí.

Leden 2018

Hned po Novém roce spěchali na svůj první letošní mariáš zkušení karbaníci. V Říčanech se o první lednové sobotě koná nejnavštěvovanější turnaj Dálniční ligy. Premiérový kulturní večer v Rosicích nastavuje úroveň letošních akcí hodně vysoko. V sále zámeckého kulturního centra koncertoval kytarový virtuos Lubomír Brabec. Tříkrálová sbírka ovlivnila pro změnu druhý lednový víkend a letošní chození Kašpara, Baltazara a Melichara, vyneslo ve Zbýšově rekordní částku. Leden je v Mikroregionu Kahan ve znamení hudby a tance. Ještě před polovinou měsíce se na zahajovacím plese letošní sezóny nechali pasovat nastávající maturanti. Pak už se střídal jeden ples za druhým. Na společenském večeru Říčan a Ostrovačic zahajovali místní deváťáci pečlivě nacvičeným walzem, na zahrádkářském nebo hasičském plese v Zastávce tančili členové Mighty Shake, mažoretky, nebo dokonce mladá hasičská generace. Přípravka dobrovolných hasičů v Rosicích zase návštěvníkům hasičského plesu předvedla profesionální zákrok v terénu. A jen o trochu méně formální setkání uspořádaly zbýšovské orientální orientální tanečnice IRIS. V závěru měsíce se v sále ZUŠ v Zastávce sešli mladí žáci žesťového oboru. Prý na Plechovém setkání. Slavnostní vernisáž předposlední lednový den v Regionálním informačním centru Zastávka přilákala přes padesát návštěvníků. Obdivovali a studovali mnohdy více než sto let staré pohlednice Zastávky a jejího okolí. A expozice zůstane v prostorách celý únor.