tlačítko návratu na úvodní stránku  Úvod

Magazín Kahan 2020

Prosinec 2020

Mikuláš nemohl na začátku prosince zavolat děti k sobě a tak na některých místech našeho Mikroregionu vyrazil se svojí družinou přímo k jednotlivým domácnostem. Více než stovka školáků a předškoláků se dočkala sladkého dárečku v Ostrovačicích. Protiepidemická opatření změnila celý předvánoční čas. Žáci základních uměleckých škol a hudebníci z nejrůznějších kapel to vyřešili jediným možným způsobem. Svým fanouškům, příbuzným a kamarádům poslali vánoční pozdrav přes sociální sítě. I skauti řešili, jak co nejšetrněji předat Betlémské světlo. Prodlužovali dobu vyzvedávání plamínku naděje, aby se lidé příliš nepotkávali. Náš mikroregion se o vánocích promění ve výstavní síň uměleckých betlémů. Najdete je ve většině obcí a dřevěné, vyřezávané skutečnými umělci, doplňují výtvory nadšenců a řemeslníků. Ani v posledním vydání letošního magazínu nechybí ohlédnutí za největší hudební akcí léta Říčanským RAK festivalem. Redakce magazínu přeje všem svým divákům krásné prožití vánočních svátků a mnohem příjemnější následující rok.

Listopad 2020

S omezením pohybu se snažili pořadatelé kulturních a společenských akcí vymyslet zajímavé alternativy k tradičním listopadovým událostem. Oblíbený Začarovaný pohádkový les v zastáveckém lesoparku nahradila poznávací cesta pro nejmenší. A v Domě dětí a mládeže byli nadšení ze zájmu veřejnosti. Ve Zbýšově pomohla zkrátit nudu podzimní fotosoutěž. Několik stovek poslaných fotografií nakonec ozdobilo plot rozlehlé školní zahrady. Výstava, která bude čekat na své návštěvníky v Regionálním informačním centru v Zastávce, přibližuje významnou, sto let starou událost. Změnu názvu obce z německého Segen Gottes na dnešní Zastávku. Mizející vzpomínky se snaží zachytit v novém projektu Memoria v rosické městské knihovně. Fotografie, dokumenty a další historický materiál se teď důkladně popíše, oskenuje a zařadí do archivu, který je na webových stránkách města volně k dispozici. Na jaře se na říčanském koupališti poprvé zazelenají čtyři desítky mladých stromů. Vysázeli je zaměstnanci obecního úřadu a přirozeně tak zaplnili břehy koryta Říčanského potoka. Předposlední listopadový den se rozhořela první adventní svíce a rozsvítili se vánoční stromy. Začíná vánoční čas.

Říjen 2020

O prvním víkendu měsíce jsme se víceméně rozloučili s podzimním kulturním a sportovním děním v našem mikroregionu, i celé České republice. Krásného počasí využili zájemci o komentovanou procházku rosickou oborou. Ornitolog Ivo Hertl je provedl stezkami lesa a vyhlídkovými místy. A po cestě sledovali, určovali a počítali místní i právě migrující ptactvo. Sportovci měli důvod k oslavě. Nejstaršímu zbýšovskému nohejbalovému turnaji je dvacet let. O putovní hornickou sbíječku si zahráli i tentokrát a s vidinou lepší situace už se těší na dvacátý ročník jarního poháru starosty města. A sportovalo se i na opačné straně Zbýšova. U koupaliště se sešli příznivci běhání. A na zlatě zbarvené listí na cestách v lesích nad Zbýšovem jim krásně svítilo sluníčko. Nedělní podvečer patřil vážné hudbě a neobvyklé trojici virtuozů. S kombinací klavíru, harfy a hoboje se příliš často nesetkáte. Kateřina Englichová, Vilém Veverka a Martin Kasík zahráli na rosickém zámku kromě poutavých duetů i náročnou skladbu, složenou přímo pro jejich tři nástroje. O tom, že se dobro může předávat lidem i v náročnější době, přesvědčili lektoři Střediska volného času v Rosicích. Nenápadnými, o to ale kouzelnějšími akcemi, které provázeli celý říjen. Každá z obcí v našem kraji má svůj vlastní rybníček. Někdo menší, jiný větší, všichni jsou ale na ten svůj patřičně hrdi. A letos se na vodních dílech i hodně pracovalo. Opravovaly se břehy a přepady, bagry odtěžovaly desítky tun nanešeného bahna. Jak jsou s pracemi daleko jsme zjišťovali s kamerou. V samotném závěru magazínu se ohlédneme za říčanským hudebním RAK ´N´ ROLL festivalem. Tentokrát s písničkářkami Adélou Václavovou a Michaelou Dudovou.

Září 2020

Po letních prázdninách je září měsícem plným sportovních a kulturních akcí. Krásného počasí využívají sportovci k turnajům a soutěžím. Na začátku měsíce si zahráli o vítězný pohár nohejbalisté ve Zbýšově. Trofej od písku si museli vybojovat volejbalisté na plážovém hřišti na říčanském biotopu. A voda vřela pod náporem mnoha vesel na zbýšovském koupališti. Při Dračích válkách. Září je i časem hodů. Rosické se konečně dočkaly krásného počasí a v sousedních Ostrovačicích se konaly pro změnu dětské. V Tetčicích vyměnili pro letošek hodovou veselici za Posezení u dobrého vína a cimbálu a v Neslovicích se konaly historicky první Nehody. Na děti mysleli pořadatelé dětského odpoledne ve Zbýšově. Malí dobrodruzi vyrazili S permoníkem do pohádkového lesa. K oblíbeným sobotním akcím patří Česnekové slavnosti, kde je spousta času na nákupy a ochutnávání dobrot, stejně jako na bohatý doprovodný program. Největším svátkem prvního podzimního měsíce ale zůstávají Hornické slavnosti. Letos se konaly v Zastávce a návštěvníci museli řešit, co vidět a co oželet. Kapely a divadla hrály a zpívaly na několika místech najednou a ještě k tomu se po kolejích proháněli malé i velké historické lokomotivy.

Srpen 2020

V polovině léta si návštěvníci zbýšovského koupaliště společně zacvičili. V areálu je čekal celodenní program s nejrůznějšími sportovními aktivitami. Druhý prázdninový měsíc sluší hudbě. V Zastávce se lidé bavili na fotbalové Čechii, na druhém ročníku gurmánsko – hudebního festivalu Zasfest. Říčanský RAK ´N ´ROLL je velkým hudebníkem svátkem především začínajících muzikantů. Na pódiu se celý den střídaly skupiny a sólisté, kteří žijí a tvoří v našem nejbližším okolí. Pestrou nabídku přinesl poslední prázdninový víkend. Jediný podvečerní farmářský trh v Rosicích zakončil koncert skupiny Myst, která má v repertoáru písničky legendárních Led Zeppelin. V sobotu slavili významné jubileum hasiči v Zastávce. Jejich sbor už pomáhá v obci 140 let. V Neslovicích a Říčanech se děti loučily s létem zábavným programem. A v neděli odpoledne si v lese u Zbýšova připomněli výročí tragické havárie vojenského letadla.

Červenec 2020

Konečně jsou tu prázdniny. V prvním měsíci léta si děti užívají na táborech. Rosický oddíl skautů si zvolil malebné údolí řeky Oslavy nedaleko Čučic. Zastávečtí hasiči vyrazili mnohem dál. Dva týdny prožili nedaleko soutoku Lužnice s Nežárkou. Bavily se i ostatní děti. V Zastávce a Říčanech jim zábavným odpolednem nahradili ušlé červnové oslavy mezinárodního svátku. Na začátku léta se pravidelně koná ve Zbýšově Pouťové odpoledne s dechovkou. Letos si plná zahrada Hornického domu zpívala s kapelou Boršičanka. A se stejnou pravidelností patří už půl druhého desetiletí poslední červencový víkend Vozatajským závodům v Rosicích. Statní hřebci a klisny tu předvádějí svoji rychlost, sílu i souhru se svým vodičem. Z nabídky prázdninových sportovních dnů jsme si vybrali rybářské závody v Neslovicích, kde si mladí soutěžící dokázali poradit i s půlmetrovými úlovky. Naopak výhradně dospělým je určen zakřanský turnaj v petanque. To proto, aby se výhra mohla večer pořádně oslavit. Do třetice prožívali svůj soutěžní den majitelé loveckých ohařů se svými parťáky. Skládali důležitou životní zkoušku. V lesích Neslovic si museli předpisově poradit se zajícem, srncem, nebo liškou. V polovině měsíce se vláčky Muzea průmyslových železnic zaplnily návštěvníky z větší dálky. Přilákala je sem novinka letošního léta S párou za horníky. Po prohlídce muzea měli jedinečnou příležitost nakouknout do srdce hornického řemesla. Do útrob těžní věže Simson. Prohlídku muzea, kterou pro ně Vlastivědný spolek Zbýšova vybudoval si mohou zopakovat i v polovině srpna.

Červen 2020

V červnu se lidé bavili na tradičních poutích. Letos byl program laděn do komornějšího stylu, přesto si všichni užívali krásného dne. Ať už na návrší Nejsvětější Trojice v Rosicích, nebo o několik týdnů později v Zastávce. O dětský den nechtěli malé oslavence připravit ve Zbýšově. A tak malovali „postaru“ na chodníky ulice. Pohodovou atmosféru přivezl na nádvoří rosického zámku moravský zpěvák Tomáš Kočko. A slibně se rozjíždí i sezóna různých spolků a organizací. Po úspěšném zahájení provozu v Muzeu průmyslových železnic, zavítali návštěvníci také na Modelářský den. I když zkrácenou, přece jenom nastartovala postupovou soutěž mladých hasičů také Moravská hasičská jednota. Na obvodní kolo v Zastávce přijelo pětadvacet družstev. Ze sportovních dnů jsme navštívili Open turnaj v kuličkách na zastávecké Čechii a v samotném závěru měsíce i tradiční turnaj „O pohár starosty města“ v nohejbale. Ten se konal na sokolském hřišti ve Zbýšově.

Květen 2020

Květen je mimo jiné měsícem férového snídání. Mezinárodní akci podpořilo Regionální informační centrum Zastávka aspoň virtuálně. Na internetu lidé stahovali recepty, chlubili se svými výtvory a děti sledovaly poučnou pohádku. V minulém magazínu jsme se zaměřili na problematiku pitné vody a stavu podzemních vod, tentokrát zamíříme do čistíren vody odpadní. V Říčanech se hodně staví a opravuje. Radnice investovala přes deset milionů korun na opravu ulice, modernizaci sběrného dvora, nebo novou fasádu obecního úřadu. Nejstarší obyvatelce Ostrovačic bylo poslední květnový den rovných 100 let. A významná výročí si připomínají nejen lidé, ale i hasičské organizace. Zastáveckému a rosickému sboru je 140 let. O dvacet let méně si letos připomínají ve Zbýšově. Kdo se rád toulá, možná využije některou z nových nabídek našich Špacírů proti trudomyslnosti.

Duben 2020

S nouzovým stavem v České republice zmizely z kalendáře kulturní, sportovní a společenské akce. Jednotlivé organizace a spolky ale vyhlížejí konec omezení a těší se na začátek turistické sezóny. V Muzeu průmyslových železnic se pilně pracuje. Už v únoru stihli několik předsezonních brigád a celou zimu také pracovali na dalších exponátech do sbírky. Příznivce hornické historie zase potěší nová nabídka zbýšovského vlastivědného spolku. V areálu památkově chráněné těžní věže Simson vyrůstá dlouhá štola. V ní každý zažije pocit opravdového horníka. Velké změny se dějí také na rosickém zámku. Na prohlídkové trase v prvním patře uvidí návštěvníci několik novinek, na nádvoří nahlédnou do místní mučírny a po kulturním zážitku posedí v novém občerstvení. Na slavnostní odhalení čeká pamětní deska věnovaná přednímu zastáveckému pedagogovi a prvnímu řediteli místní střední školy. Podívejte se, kolik významných osobností už si na plaketách v našich obcích připomínáme. V první linii boje s virovým onemocněním stojí vedle záchranných jednotek také popeláři. A tak jsme si pracovní den vyzkoušeli s nimi. Podobně jsme nakoukli také do vodárenské společnosti, která zajišťuje pitnou vodu většině obcí Mikroregionu Kahan. Jaký je stav podzemních zdrojů a budeme v létě přivírat kohoutky? Na závěr dubnového měsíčníku si vyšlápneme na několik výletů. Kde najdete Helenčinu studánku, kde v našem mikroregionu přebývaly v lesích opice a jak najdete znovunalezenou zbýšovskou cihelnu? Dívejte se.

Březen 2020

V březnu se nám změnil svět. Po prvním víkendu našlapaném kulturou, kdy jsme navštívili poslední ples sezóny, který uspořádal zakřanský Klub mažoretek, babickou Retrozábavu se skupinou Rock Strings, nebo interaktivní výstavu Okoklamy na rosickém zámku, přišly omezení a zákazy. Poslední možný den se ještě potěšily ve Zbýšově ženy. Svůj mezinárodní svátek oslavily společně s oblíbenou herečkou Jaroslavou Obermaierovou. V souladu s protiinfekčními opatřeními následně z kalendáře slibně se rozjíždějícího kulturního a sportovního jara nezbylo nic. Občany našeho mikroregionu to ale semklo. A začali organizovaně i spontánně šít po odpoledních a večerech ochranné roušky. Pro své blízké i všechny odborníky a dobrovolníky, kteří stojí v první linii boje se zákeřným virem. Regionální informační centrum v Zastávce se nechtělo smířit se zrušením všech zajímavých setkání a tak některá uspořádala virtuálně. My jsme navštívili výstavu výtvarných prací žadatelů o azyl z místního uprchlického tábora. Vznikala třicet let. Přesně tolik si teď nejstarší azylové zařízení naší republiky připomíná. A protože Velikonoce k jaru patří, s malováním vajíček a výrobou originálních přání, pomáhá přes obrazovku členka asociace malířů a malířek kraslic Soňa Štossová.

Únor 2020

Bohatá nabídka plesů a společenských večerů se přesunula i do druhého měsíce roku. Na začátku měsíce lákali návštěvníky sportovci. V Zastávce se konal ples tělovýchovné jednoty Čechie, desáté narozeniny oslavil na svém večeru v kulturním domě v Říčanech sportovní klub M – Aerobik Academy. Předtančení žáků devátých tříd základní školy zahájilo školní ples ve Zbýšově a o týden později překvapili ve stejném sále Hornického domu tanečním vystoupením hasičtí dobrovolníci. Svůj bál mají také koňáci. na rosickém zámku jen vymění společenský oděv za koženou vestu a klobouk, nebo širokou sukni a vysoké kozačky. K nepoznání dokáží proměnit sál dělnického domu v Zastávce členové taneční skupiny Mighty Shake. Jejich charitativní ples musí mít dokonalou kulisu zlaté doby tance, tedy třicátých let minulého století. V závěru měsíce přišla doba masopustu. V Říčanech slavili začátek předvelikonočního postního času dva víkendy za sebou, karnevalovou sobotu pro děti i dospělé tradičně pořádají v Tetčicích a poslední reportáží jsme nakoukli i na dětský odpolední karneval v Zastávce. Druhý premiérový díl Dolů do dolů Vám přiblíží počátky těžby uhlí na Rosicko-Oslavansku a hlubinné dílo ve zbýšovské části Anenská.

Leden 2020

V lednu se chystají obyvatelé Mikroregionu Kahan na společenské večery a plesy. Na doprovodný program, bohatou tombolu i kvalitní hudbu lákají bály jednotlivých obcí, ale také spolků a organizací. A každý je něčím specifický. Říčanský a ostrovačický zahajují tancem v krásných večerních šatech žáci devátých tříd základní školy. Zastáveckým hasičům pomáhá s programem taneční škola Mighty Shake a rosickým jejich nejmladší členové. Profesionální ukázkou zásahu. A na plese zahrádkářů si zase pochutnáte na výborné domácí pálence. Na koho je silná, vymění ji za vůni čerstvé růže. Večer pro své příznivce a přátele si přichystaly také orientální tanečnice za Zbýšova. Svůj den mají pevně zakotvený v lednovém kalendáři i karbaníci, kteří se sjíždějí na říčanský Mariášový turnaj. Na rosický zámek se za kulturou vypravili milovníci písniček Suchého a Šlitra a poslechnout si o trochu jiném cestování mohli návštěvníci cestovatelské besedy se členy trabantové party, která objela celý svět.